REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Działania 4.4 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

REKLAMA

REKLAMA

Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej obejmuje kilka etapów, podczas których weryfikowana jest m.in. kompletność złożonych dokumentów oraz zgodność z ustanowionymi kryteriami naboru. Warto wiedzieć, że podczas oceny złożonej już dokumentacji istnieje możliwość jej poprawy lub uzupełnienia. Taki krok wcale nie musisz zaprzepaszczać szansy na uzyskanie wsparcia!

Na wsparcie z działania 4.4 POIG mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną i usługową, którzy dokonują nowych inwestycji oraz niezbędnych dla ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych obejmujących nabycie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

REKLAMA

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków w 2009 roku, wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pomocą aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków, która również dostępna jest na stronie agencji. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie oraz dodatkowych dokumentów wymienionych we wniosku, wnioskodawca załącza wersje elektroniczną wniosku, która powinna zostać zapisana również na nośniku elektronicznym. Kompletna dokumentacja aplikacyjna powinna zostać złożona do właściwej dla lokalizacji projektu Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF).

W ramach tego działania przewidziano możliwość skorzystania z usług PPI - Promotora Projektów Innowacyjnych, w celu uzyskania opinii co do kwalifikowalności projektu. Usługa świadczona przez PPI jest bezpłatna, przy czym jest również nieobowiązkowa dla wnioskodawcy.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący. W przypadku zaistnienia we wniosku uchybień formalnych, które mogą zostać poprawione/uzupełnione przez wnioskodawcę, jest on wzywany do ich uzupełniania/poprawienia. Wezwanie to odbywa się za pośrednictwem faksu lub za pomocą e-maila (wezwanie jest wysyłane na numer faksu lub adres e-mail wskazany we wniosku o dofinansowanie). 

Czas na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji aplikacyjnej wynosi 5 dni roboczych. Termin na dokonanie poprawek i uzupełnień jest liczony od wysłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku należy wprowadzić do Generatora Wniosków. Poprawiony wniosek należy wydrukować i dostarczyć do właściwego RIF-u, gdzie będzie on poddany ponownej ocenie.

Zobacz także: Cztery kroki po fundusze

W przypadku gdy wnioskodawca wprowadzi do wniosku poprawki wykraczające poza postulowane przez RIF w doręczonym wezwaniu, wniosek podlega odrzuceniu.

REKLAMA

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on przekazywany do oceny merytorycznej. Ocena merytoryczna jest dokonywana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą przedstawiciele PARP oraz eksperci. W przypadku oceny merytorycznej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana weryfikacji pod kątem spełniania kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Ocena merytoryczna obligatoryjna dokonywana jest w systemie zero-jedynkowym. W przypadku zaistnienia wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji na temat projektu, Przewodniczący Komisji może zwrócić się do wnioskodawcy o udzielenie takowych informacji. 

Czas na udzielenie wyjaśnień podczas oceny merytorycznej wynosi 3 dni robocze. Termin ten jest liczony od następnego dnia po dniu wysłania wezwania w formie faksu lub wysłania wiadomości e-mail. W przypadku nieotrzymania wyjaśnień ocena wniosku przeprowadzana jest na podstawie dostępnych informacji. 

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych podczas oceny merytorycznej jest ona przekazywany do oceny pod względem kryteriów fakultatywnych. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi uzyskać w ocenie merytorycznej według kryteriów fakultatywnych co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. Po zatwierdzeniu listy rankingowej, czyli wykazu zawierającego projekty rekomendowane do udzielenia wsparcia, wnioskodawca jest informowany przez PARP o udzieleniu dofinansowania.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA