| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw poprzez badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe? Możliwość wsparcia innowacyjnych pomysłów oferuje dziś Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Mowa tu o działaniu 4.2. POIG, które wspiera innowacyjnych przedsiębiorców inwestujących w działalność B+R oraz przedsiębiorców zainteresowanych opracowaniem wzoru przemysłowego i wdrożenia go w produkcji.

W obydwu typach projektów wnioskodawcami muszą być przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę na terytorium Polski.

Wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach pierwszego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową lub którzy zamierzają prowadzić taką działalność, o ile 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie ponosili wydatki w tym zakresie oraz dokonują inwestycji. Celem tego działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w tym przygotowania przedsiębiorców do uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR).

Na co można otrzymać dotację?
Przedsiębiorcy zainteresowani tą formą pomocy mogą starać się o zwrot kosztów m.in. zakupu usług doradczych i szkoleniowych, zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach. Przewiduje się również dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z np. budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa.

Polecamy: Jak zdobyć fundusze z UE

Wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego

Kto może ubiegać się o dotację?
W ramach drugiego typu projektów o wsparcie ze środków UE mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do wdrożenia do produkcji wzoru przemysłowego lub użytkowego, skorzystają z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponują własną wyspecjalizowaną kadrą specjalistów, wykażą opłacalność ekonomiczną projektu oraz dokonają inwestycji.

Na co można otrzymać dotację?
W ramach tego typu projektów, przedsiębiorcy mogą starać się o zwrot kosztów usług szkoleniowych i doradczych, których przeprowadzenie jest niezbędne dla opracowania wzoru jak również kosztów inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji według nowego, opracowanego wzoru. Co jest szczególnie warte podkreślenia, projekty te muszą składać się z dwóch etapów tj. opracowania nowego wzoru oraz wdrożenia go do produkcji. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do skorzystania z usług doradczych w zakresie wzornictwa, z wyjątkiem gdy posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tym zakresie oraz wykaże opłacalność ekonomiczną projektu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »