| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak otrzymać dofinansowanie z UE na innowacyjny produkt? Działanie 1.4 i 4.1 POIG – cześć I

Jak otrzymać dofinansowanie z UE na innowacyjny produkt? Działanie 1.4 i 4.1 POIG – cześć I

Najpierw wsparcie projektu badawczego, a następnie jego wdrożenie w postaci innowacyjnego produktu. Wszystko to oferuje polskim przedsiębiorcom Unia Europejska, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

W ramach działań 1.4 oraz 4.1 POIG przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na wsparcie badań i rozwoju na etapie przygotowawczym projektu (etap I – działanie 1.4), a następnie wdrożenie rezultatów tych badań w postaci innowacyjnego produktu, procesu lub usługi na etapie realizacyjnym (etap II – działanie 4.1.). Działanie te, czyli faza przygotowawcza oraz realizacyjna stanowią integralną całość projektu. Udzielenie dofinansowania z UE na etap realizacyjny (etap II) jest uzależnione od pomyślnego zakończenia etapu przygotowawczego (etap I).

Kto może ubiegać się o dotację?

W ramach działania 1.4 POIG dotację ze środków UE mogą uzyskać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność i posiadające swoją siedzibę na terenie Polski.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Na co można otrzymać dotację?

Dotację w ramach działania 1.4 POIG można otrzymać na wsparcie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, których efektem będzie wdrożenie innowacyjnego produktu, usługi lub procesu w ramach etapu realizacyjnego (etap II).

Badania przemysłowe - służą zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności, dzięki której możliwe będzie opracowanie innowacyjnych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenia istotnych ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług.

Prace rozwojowe - służą wykorzystaniu wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji, projektowania nowych produktów lub usług. Obejmują także przygotowanie dokumentacji, która jest niezbędna dla skutecznego wdrożenia w życie rezultatów realizacji projektów np. prototypów urządzeń

Przedsiębiorca (również w konsorcjum naukowo-przemysłowym) ubiegający się o dofinansowanie badań i prac rozwojowych w ramach I etapu projektu, może ich wykonanie zlecić podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak jednostka naukowa lub wykonać je samodzielnie.

W ramach działania dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcy na pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z prowadzonymi w ramach projektu badaniami i pracami rozwojowymi (w odróżnieniu od działania 4.1 POIG). Innymi słowy do wydatków o zwrot których może ubiegać się przedsiębiorca należą m.in. wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, pokrycie kosztów zakupu lub używania sprzętu i urządzeń na potrzeby realizacji przedsięwzięcia, zakup badań i usług doradczych, zakup materiałów i środków eksploatacyjnych, które są niezbędne dla osób zaangażowanych w projekt, jak również nabycie wartości niematerialnych i prawnych, pod warunkiem, że będą wykorzystywane na cele projektu, będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami oraz będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK