| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Środki trafiają na poprawę infrastruktury transportowej i ochronę środowiska, co wpływać ma na ograniczanie różnic rozwojowych między członkami EU.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki mają na celu odpowiednio wsparcie rozwojowe obszarów wiejskich i restrukturyzację rybołówstwa w państwach UE.

Z założenia Fundusze Europejskie mają uzupełniać środki finansowe pozostające do dyspozycji poszczególnych państw członkowskich, a nie je zastępować.

Powinny służyć przede wszystkim jako wsparcie działań o największym znaczeniu dla rozwoju i spójności społeczno-gospodarczej Wspólnoty.

Krajowe i regionalne programy finansowania

Środki z Funduszy Europejskich przeznaczone dla Polski na lata 2014-2020 będą wdrażane w ramach dziewięciu programów krajowych, koordynowanych przez resort infrastruktury i rozwoju.

Najwięcej środków (27,4 mld euro) trafi do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Mogą z niego korzystać zarówno administracja publiczna, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, jak też małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Wsparcie przeznaczone jest na realizację projektów mających na celu m.in. zmniejszenie poziomu emisyjności energetyki, ochronę środowiska naturalnego, budowę i modernizacji infrastruktury drogowej i transportowej oraz ochronę dóbr kultury.

Beneficjentami programu Inteligentny Rozwój (8,61 mld euro) mogą być przedsiębiorstwa (szczególnie z sektora MŚP), jednostki naukowe lub ich konsorcja z podmiotami gospodarczymi oraz instytucje otoczenia biznesu. Środki przeznaczone są na prowadzenie prac B+R oraz innych działań na rzecz zwiększenia poziomu innowacyjności krajowej gospodarki, np. poprzez komercjalizację wyników badań.

Kwota 2,17 mld euro trafi na poczet działań w ramach programu Polska Cyfrowa, który umożliwić ma przedsiębiorstwom z branży telekomunikacyjnej, samorządom, NGO-som oraz jednostkom naukowym realizację projektów związanych z rozwojem szybkiego Internetu oraz dostępem do usług E-administracji.

Zobacz serwis: Podatki

Z programu Polska Wschodnia skorzystać mogą przedsiębiorcy i twórcy start-upów, jak też jednostki samorządu terytorialnego i ośrodki innowacji. Środki można wykorzystać m.in. na wsparcie powstawania nowych przedsiębiorstw w makroregionie oraz rozwój MŚP oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury transportowej i kolejowej.

Pozostałe krajowe programy to Wiedza Edukacja Rozwój (4,69 mld euro), Rozwój Obszarów Wiejskich (8,6 mld euro), Pomoc Techniczna, Europejska Współpraca Terytorialna (oba 0,7 mld euro) oraz Rybactwo i Morze (0,5 mld euro).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK