| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Środki trafiają na poprawę infrastruktury transportowej i ochronę środowiska, co wpływać ma na ograniczanie różnic rozwojowych między członkami EU.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki mają na celu odpowiednio wsparcie rozwojowe obszarów wiejskich i restrukturyzację rybołówstwa w państwach UE.

Z założenia Fundusze Europejskie mają uzupełniać środki finansowe pozostające do dyspozycji poszczególnych państw członkowskich, a nie je zastępować.

Powinny służyć przede wszystkim jako wsparcie działań o największym znaczeniu dla rozwoju i spójności społeczno-gospodarczej Wspólnoty.

Krajowe i regionalne programy finansowania

Środki z Funduszy Europejskich przeznaczone dla Polski na lata 2014-2020 będą wdrażane w ramach dziewięciu programów krajowych, koordynowanych przez resort infrastruktury i rozwoju.

Najwięcej środków (27,4 mld euro) trafi do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Mogą z niego korzystać zarówno administracja publiczna, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, jak też małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Wsparcie przeznaczone jest na realizację projektów mających na celu m.in. zmniejszenie poziomu emisyjności energetyki, ochronę środowiska naturalnego, budowę i modernizacji infrastruktury drogowej i transportowej oraz ochronę dóbr kultury.

Beneficjentami programu Inteligentny Rozwój (8,61 mld euro) mogą być przedsiębiorstwa (szczególnie z sektora MŚP), jednostki naukowe lub ich konsorcja z podmiotami gospodarczymi oraz instytucje otoczenia biznesu. Środki przeznaczone są na prowadzenie prac B+R oraz innych działań na rzecz zwiększenia poziomu innowacyjności krajowej gospodarki, np. poprzez komercjalizację wyników badań.

Kwota 2,17 mld euro trafi na poczet działań w ramach programu Polska Cyfrowa, który umożliwić ma przedsiębiorstwom z branży telekomunikacyjnej, samorządom, NGO-som oraz jednostkom naukowym realizację projektów związanych z rozwojem szybkiego Internetu oraz dostępem do usług E-administracji.

Zobacz serwis: Podatki

Z programu Polska Wschodnia skorzystać mogą przedsiębiorcy i twórcy start-upów, jak też jednostki samorządu terytorialnego i ośrodki innowacji. Środki można wykorzystać m.in. na wsparcie powstawania nowych przedsiębiorstw w makroregionie oraz rozwój MŚP oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury transportowej i kolejowej.

Pozostałe krajowe programy to Wiedza Edukacja Rozwój (4,69 mld euro), Rozwój Obszarów Wiejskich (8,6 mld euro), Pomoc Techniczna, Europejska Współpraca Terytorialna (oba 0,7 mld euro) oraz Rybactwo i Morze (0,5 mld euro).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Autor:

Kierownik ds. Dotacji UE; Prometeia Dotacje UE

Zdjęcia

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)/Fot. Fotolia
Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)/Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »