| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Od negatywnej oceny projektu można się odwołać zgodnie z procedurą ustaloną w Ustawie wdrożeniowej, tj. Ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Aby wniosek został rekomendowany do dofinansowania w ramach odwołania, musi zdobyć tyle punktów, ile uzyskał projekt ostatni na liście rankingowej wniosków skierowanych do wsparcia, z zastrzeżeniem, że w puli środków znajduje się wystarczają kwota.

Rola firmy doradczej

Procedurę pozyskania dofinansowania zamyka zawarcie umowy, przy czym warto mieć na uwadze, że stanowi to jedynie połowę sukcesu. Teraz bowiem nad beneficjentem ciążyć będzie obowiązek prowadzenia projektu tak, aby wypełnić ustalone wskaźniki, zrealizować jego cele, a na koniec rozliczyć pozyskaną dotację.

Stąd też przedsiębiorcy rozważający wnioskowanie o dofinansowanie z funduszy europejskich powinni wziąć pod uwagę skorzystanie z usług instytucji doradczej, doświadczonej w pozyskiwaniu środków UE. Niejednokrotnie bowiem rozliczenie projektu bywa bardziej skomplikowane niż proces aplikowania. Uzależnione jest także od sposobu przygotowania wniosku o dofinansowanie, o czym trzeba pamiętać już na etapie sporządzania wniosku i z wyprzedzeniem brać pod uwagę jego rozliczenie oraz mogące pojawić się problemy.

Wyspecjalizowana i doświadczona firma przygotuje całość dokumentacji i sporządzi wniosek. Ponadto będzie odpowiadać za bieżące zarządzanie projektem oraz jego rozliczenie, które stanowi podstawę do uzyskania refundacji pozyskanych środków (zazwyczaj tylko część kwoty dotacji wypłacana jest w formie zaliczkowej). Współpraca taka w efekcie znacząco odciąży beneficjenta od kwestii biurokratyczno-formalnych związanych z projektem.

W przypadku, gdy realizacja projektu napotyka na trudności, firma doradcza opracowuje i wdraża programy naprawcze. Co istotne, o profesjonalnej instytucji doradczej możemy mówić wtedy, gdy zajmuje się właśnie obsługą projektów od A (przygotowanie wniosku) do Z (rozliczenie dotacji), nie zaś w sytuacji, gdy jej obowiązki wobec klienta kończą się na podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Jak widać, procedura prowadząca do uzyskania wsparcia projektu z funduszy unijnych jest złożona, rozciągnięta w czasie i wymaga zapoznania się z dokumentacją oraz przygotowaniem wniosku opartego o rzetelne dane dotyczące samego projektu oraz podmiotu odpowiedzialnego za jego realizację.

W drugiej części artykułu przybliżone zostaną wybrane źródła finansowania w ramach funduszy Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »