| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Wniosek najczęściej składany jest online za pośrednictwem Generatora Wniosków, który udostępniany jest na stronie internetowej organizatora konkursu. Wypełnienie formularza i wysyłka kanałem internetowym może wymagać potwierdzenia w postaci przekazania wydrukowanego wniosku (wraz z załącznikami) Instytucji Pośredniczącej (IP), będącej jego organizatorem. Wnioskodawca może to zrobić listownie lub osobiście. W przypadku przygotowywania załączników trzeba dopilnować, aby były kompletne i odpowiednio opisane (np. „potwierdzone za zgodność z oryginałem” w przypadku kopii) oraz opieczętowane zgodnie z reprezentacją firmy. W załącznikach do regulaminu należy sprawdzić jaki format i waga plików są dopuszczalne w przypadku wysyłki plików online.

Po wysyłce i potwierdzeniu wniosku nie będzie już możliwości dokonywania w nim zmian i uzupełnień, stąd też tak kluczowe znaczenie ma dokładność przy jego wypełnianiu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy we wniosku zostanie stwierdzony błąd formalny lub oczywista omyłka.

Wówczas organizator konkursu informuje wnioskodawcę o jego wystąpieniu i wskazuje okres, w którym możliwe jest uzupełnienie braku lub usunięcie omyłki (zazwyczaj jest to 7 dni). Warto pamiętać, że w takim przypadku możliwe jest tylko jednokrotnie poprawienie wniosku wyłącznie w miejscu i zakresie wskazanym przez IP. Jakakolwiek inna ingerencja, jak też brak poprawek, powoduje, że wniosek zostaje odrzucony.

Procedura oceny wniosku

Czas, który może zająć ocena złożonych wniosków wskazany jest w regulaminie. Może to być np. 60 lub 90 dni. Ocena wniosku odbywa się zwykle w dwóch etapach. Pierwszy stanowi ocenę formalną, a wnioski, które przejdą przez ten etap pozytywnie, kierowane są do oceny merytorycznej. Na etapie oceny formalnej wniosek może zostać skierowany do poprawy, o czym była mowa wcześniej. W przypadku oceny merytorycznej wniosek jest analizowany przez ekspertów pod kątem spełniania założonych kryteriów oceny. Każde kryterium ocenianie jest w skali punktowej ustalonej w regulaminie. Możliwe, że w przypadku niektórych konkursów elementem oceny merytorycznej będzie prezentacja założeń projektu prowadzona osobiście przez wnioskodawcę.

Zobacz serwis: Kredyty

Po zakończeniu procedury oceny wskazywane są projekty, które zostały rekomendowane do dofinansowania, czyli zdobyły określoną liczbę punktów oraz przynajmniej minimum punktowe wymagane w przypadku tych kryteriów, które organizator uznał za kryteria wymagane do spełnienia. Trzeba zwrócić uwagę, że spełnienie wszystkich kryteriów formalnych i merytorycznych nie oznacza od razu, że projekt uzyska wsparcie finansowe. Zależy to również od tego, czy w puli środków przeznaczonych na dotacje pozostała suma wystarczająca, aby możliwe było jego dofinansowanie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »