| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Wniosek najczęściej składany jest online za pośrednictwem Generatora Wniosków, który udostępniany jest na stronie internetowej organizatora konkursu. Wypełnienie formularza i wysyłka kanałem internetowym może wymagać potwierdzenia w postaci przekazania wydrukowanego wniosku (wraz z załącznikami) Instytucji Pośredniczącej (IP), będącej jego organizatorem. Wnioskodawca może to zrobić listownie lub osobiście. W przypadku przygotowywania załączników trzeba dopilnować, aby były kompletne i odpowiednio opisane (np. „potwierdzone za zgodność z oryginałem” w przypadku kopii) oraz opieczętowane zgodnie z reprezentacją firmy. W załącznikach do regulaminu należy sprawdzić jaki format i waga plików są dopuszczalne w przypadku wysyłki plików online.

Po wysyłce i potwierdzeniu wniosku nie będzie już możliwości dokonywania w nim zmian i uzupełnień, stąd też tak kluczowe znaczenie ma dokładność przy jego wypełnianiu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy we wniosku zostanie stwierdzony błąd formalny lub oczywista omyłka.

Wówczas organizator konkursu informuje wnioskodawcę o jego wystąpieniu i wskazuje okres, w którym możliwe jest uzupełnienie braku lub usunięcie omyłki (zazwyczaj jest to 7 dni). Warto pamiętać, że w takim przypadku możliwe jest tylko jednokrotnie poprawienie wniosku wyłącznie w miejscu i zakresie wskazanym przez IP. Jakakolwiek inna ingerencja, jak też brak poprawek, powoduje, że wniosek zostaje odrzucony.

Procedura oceny wniosku

Czas, który może zająć ocena złożonych wniosków wskazany jest w regulaminie. Może to być np. 60 lub 90 dni. Ocena wniosku odbywa się zwykle w dwóch etapach. Pierwszy stanowi ocenę formalną, a wnioski, które przejdą przez ten etap pozytywnie, kierowane są do oceny merytorycznej. Na etapie oceny formalnej wniosek może zostać skierowany do poprawy, o czym była mowa wcześniej. W przypadku oceny merytorycznej wniosek jest analizowany przez ekspertów pod kątem spełniania założonych kryteriów oceny. Każde kryterium ocenianie jest w skali punktowej ustalonej w regulaminie. Możliwe, że w przypadku niektórych konkursów elementem oceny merytorycznej będzie prezentacja założeń projektu prowadzona osobiście przez wnioskodawcę.

Zobacz serwis: Kredyty

Po zakończeniu procedury oceny wskazywane są projekty, które zostały rekomendowane do dofinansowania, czyli zdobyły określoną liczbę punktów oraz przynajmniej minimum punktowe wymagane w przypadku tych kryteriów, które organizator uznał za kryteria wymagane do spełnienia. Trzeba zwrócić uwagę, że spełnienie wszystkich kryteriów formalnych i merytorycznych nie oznacza od razu, że projekt uzyska wsparcie finansowe. Zależy to również od tego, czy w puli środków przeznaczonych na dotacje pozostała suma wystarczająca, aby możliwe było jego dofinansowanie.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Autor:

Kierownik ds. Dotacji UE; Prometeia Dotacje UE

Zdjęcia

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia
Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »