| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Harmonogram naborów

Zapoznanie się przedsiębiorcy z harmonogramem naborów stanowi kolejny krok na drodze do uzyskania wsparcia projektu ze środków unijnych. Wybór właściwego konkursu zależeć powinien od tego, czy projekt wpisuje się w jego założenia. Może się też okazać, że konieczna będzie jego częściowa modyfikacja, aby możliwe było „dopasowanie” go do aktualnych warunków konkursowych.

Zapoznanie się z regulaminem

Najważniejszym działaniem wnioskodawcy przed wypełnieniem wniosku o dofinansowanie jest zapoznanie się z regulaminem konkursu, w ramach którego ubiegać się będzie o wsparcie unijne. W regulaminie zawarte są wszystkie informacje dotyczące instytucji organizującej konkurs, terminów i sposobu składania wniosków oraz okresu trwania ewaluacji i etapów oceny złożonych formularzy. Wnioskodawca znajdzie też w regulaminie informacje dotyczące podstaw prawnych przeprowadzenia konkursu, przesłanek wyłączających z udziału określone kategorie podmiotów oraz zasady odwoływania się od decyzji komisji oceniającej.

Obok regulaminu równie istotne jest zapoznanie się z tzw. Przewodnikiem po kryteriach wyboru finansowanych operacji, który stanowi załącznik do tego dokumentu. Pozwala to wnioskodawcy sprawdzić, jakie elementy będą poddawane ocenie, a tym samym dowiedzieć się, na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę przy przygotowywaniu wniosku o dofinansowanie.

Oczywiście wypełnianie wniosku należy poprzedzić pogłębioną lekturą wszystkich dokumentów stanowiących załączniki do regulaminu oraz instrukcji wypełniania formularza wniosku. Zapobiegnie to popełnieniu błędów mogących skutkować odrzuceniem aplikacji.

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Wypełnienie wniosku

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku należy też przeanalizować listę wymaganych dokumentów (może się różnić w zależności od wybranego konkursu), które należy zgromadzić i przygotować jako załączniki. Wśród dokumentacji wymaganej od wnioskodawcy można wyróżnić np. informacje o podmiocie i prowadzonej przezeń działalności, informacje dotyczące powiązań osobowych i kapitałowych z innymi przedsiębiorstwami, sprawozdania finansowe, wspomniany wcześniej biznesplan, strategię rozwojową organizacji, ale również informacje o celach projektu, zakres ich innowacyjności, wykaz generowanych przez projekt kosztów, harmonogram jego realizacji oraz wskaźniki produktu i rezultatu.

Przygotowując wniosek należy dołożyć niezbędnej staranności, aby zawarte w nim informacje były zgodne z instrukcją wypełniania oraz spójne z danymi umieszczonymi w załącznikach, a także znajdowały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Innymi słowy, wniosek musi zostać sporządzony w sposób jak najbardziej rzetelny.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Autor:

Kierownik ds. Dotacji UE; Prometeia Dotacje UE

Zdjęcia

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia
Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)/Fot. fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »