| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Wsparcie instytucji dla firm w Unii Europejskiej

Wsparcie instytucji dla firm w Unii Europejskiej

Od wielu lat rozwija się współpraca europejska w zakresie informacji, badań i rozwoju. Wsparcie instytucji krajowych, zagranicznych oraz działania samorządów i rządów prowadzą do rozwoju tej współpracy. Obecnie podstawowe działania dotyczą finansowania i subsydiowania pracy oraz rozwoju edukacji, badań i sektora informacji dla promowania działalności gospodarczej i społecznej. W UE w ostatnich latach rozwinięto działalność finansową sektora publicznego. Poziom transferów, pożyczek i grantów wobec PKB (wskaźnik ODA) w UE utrzymuje się na poziomie 40%.

Działalność Unii Europejskiej od wielu lat była ukierunkowana na zmiany gospodarcze w sektorze firm oraz ograniczenie działalności sektora publicznego w krajach. Wsparcie tego sektora było znacznym ograniczeniem dla działalności rynkowej, warunki współpracy były trudne i czasochłonne. Wymagania i oczekiwania podmiotów gospodarczych znacznie się różniły. Programy UE były wspierane przez sektor publiczny jednak znacznie zmieniono zakres działania, prawa i obowiązki w tym sektorze. Po 2000 roku działania UE były ukierunkowane na regionalne międzynarodowe zmiany w zakresie zarządzania, gospodarowania oraz wsparcia rynku i gospodarki. Celem była budowa wolnego rynku, współpracy i konkurencji.

Zobacz: Wnioski o dofinansowanie innowacyjnej firmy

Obecnie wskaźnik ODA to 0,41. Od 2005 roku wahania tego wskaźnika są w przedziale (0,39-0,44). Wysokie wahania wynikały z rozwoju UE i rynku firm. W roku 2007 i 2012 znacznie obniżyło się PKB oraz dynamika rozwoju. Głównie w wyniku wzrostu ryzyka finansowego, zmian na rynku kredytowym. Znacznie zmieniły się warunki na rynku produkcji oraz popyt i konsumpcja indywidualna. Znacznie spadło zaangażowanie sektora publicznego, o około 8% wobec 2006 i 2011.

Rekomendowany produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć (PDF)

Problemy te wywołały znaczne zmiany w polityce wobec sektora publicznego i prywatnego. Wprowadzono wsparcie firm w instytucjach badawczych, instytutach sektorowych, branżowych i eksperckich. Ograniczono działalność samorządów i administracji. Poziom wsparcia (ODA – Official Development Assistance) spadł do poziomu 0,37 oraz 0,39. Znaczne zmiany ocenia się w krajach o wysokiej dynamice zmian PKB. Sektor firm został rozbudowany, co doprowadziło do znacznego spadku ODA. Zmiany produkcji krajowej i handlu zagranicznego doprowadził do wzmocnienia sektora prywatnego i osłabienia sektora publicznego. W efekcie wiele państw wprowadziło inne, międzynarodowe standardy i wymogi w zakresie funkcjonowania sektora prywatnego i publicznego.

Zobacz: Fundusze dla firm oferowane przez państwo

Wyniki ODA dla poszczególnych państw są różne. Około 30% państw od 2005 roku utrzymuje stały poziom udziału sektora publicznego w PKB. Są to kraje małe, wysoko rozwinięte, o wysokim poziomie PKB i PKB per capita. Są to m. in. Luxemburg, Belgia, Portugalia oraz Węgry i Czechy. Wskaźnik ODA w 2014 był oceniany tu na 0,46. Wiele krajów rozbudowało sektor publiczny. Kraje te to Włochy, Hiszpania, Niemcy, Francja, Grecja. Wskaźnik ODA w 2014 szacuje się na 0,67. Zmiany szacuje się na 10-15% udziału w PKB. Są to kraje o wysokim poziomie PKB, wysokim poziomie zaangażowania na rynku międzynarodowym, w zakresie handlu międzynarodowego dla sektora prywatnego. Spadek udziału sektora publicznego charakteryzuje kraje o wysokim poziomie pomocy socjalnej i społecznej. Poziom ODA to około 0,64. To m. in. Niderlandy, Finlandia, Dania. Inne kraje t. j. Wielka Brytania, Szwecja, Dania rozwinęły sektor publiczny o 13-15%, wskaźnik ODA to 0,73.

Zobacz również: Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

Zmiany w zaangażowaniu sektora prywatnego i publicznego są ważnym elementem zmian i czynnikiem działalności gospodarczej w Europie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »