| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Instytucje, na które może trafić beneficjent – poradnik

Instytucje, na które może trafić beneficjent – poradnik

Beneficjent ubiegający się o dofinansowanie trafia na instytucje, których nazwy mogą przyprawić o zawrót głowy. Czym różni się instytucja pośrednicząca od certyfikującej i zarządzającej? Ekspert pomaga beneficjentowi odnaleźć się w gąszczu definicji i pojęć.

Poradnik beneficjenta

Dotacje dla firm są obecnie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Niezależnie od programu, z którego planuje skorzystać beneficjent, może się on spotkać z instytucjami o nazwach nie do końca oddających ich przedmiot działalności.

Poniżej znajdują się wyjaśnienia dotyczące przedmiotu działalności instytucji, z którymi może mieć kontakt beneficjent na różnych szczeblach ubiegania się o dotację unijną.

Instytucja, ale która?

Pomoc strukturalna wymaga zaangażowania podmiotów zajmujących się zarówno wdrażaniem, certyfikowaniem i kontrolą. W związku ze złożoną procedurą beneficjent może natknąć się na:

  • Instytucje pośredniczące, czyli instytucje, których główna rolą jest realizacja tej części zadań, jakie są związane z wykonaniem programu operacyjnego we współpracy z instytucją zarządzającą.
  • Instytucje wdrażające, czyli instytucje ponoszące odpowiedzialność w związku z realizacją części lub całości priorytetów programu operacyjnego.

Poza instytucjami działają również komitety:

  • Komitety monitorujące, czyli podmioty trudniące się bieżącą obserwacją realizacji programów operacyjnych.

Polecamy: Rozliczenie projektów unijnych

  • Instytucje zarządzające, czyli te instytucje, których głównym zadaniem jest kierowanie i zarządzanie programami operacyjnymi wykorzystywanymi przez beneficjentów.
  • Instytucje certyfikujące – jako jedyne mają za przedmiot działalności poświadczanie deklaracji wydatków i wniosków o płatność w stosunku do Komisji Europejskiej.
  • Instytucje audytowe, czyli instytucje mające na celu stać na straży efektywności i przejrzystości procedury pomocy strukturalnej. Warunkiem ich skutecznej działalności jest niezależność od instytucji certyfikujących i zarządzających. Instytucje audytowe sprawdzają efektywność działania systemu zarządzania i kontroli.

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »