| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Szukasz kapitału na rozbudowę swojego przedsiębiorstwa w celu wdrożenia innowacyjnego rozwiązania czy potrzebujesz gotówki na zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn? Teraz innowacyjni przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Rozwiązanie to może być ciekawą propozycją, zwłaszcza w obliczu kończących się środków z funduszy unijnych.

Warto pamiętać, że wydatkami, które będą mogły zostać objęte kwotą pożyczki, są wydatki poniesione przez pożyczkobiorcę od dnia zawarcia umowy na udzielenie pożyczki. Wydatki poniesione przed dniem zawarcia umowy z PARP są wydatkami niekwalifikowanymi.

W jakiej wysokości kwota pożyczki?

Zgodnie z wymogami PARP w tym zakresie, wielkość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką, poniesionych po dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki oraz 2 000 000,00 zł.

Pożyczka może być udzielona na okres nie przekraczający 10 lat (wraz z okresem karencji).

PARP może udzielić karencji w spłacie pożyczki . Okres karencji nie może wykraczać poza okres planowanego wdrożenia przedsięwzięcia ani przekroczyć 2 lat. 

Pożyczka jest oprocentowana nie niżej niż według stopy referencyjnej, określonej przez Komisję Europejską, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki. Podstawowa stopa procentowa może ulec podwyższeniu w zależności od oceny wniosku o udzielenie pożyczki.

Szczegółowe informacje na temat stopy procentowej pożyczki zawarte zostały w „Regulaminie udzielania pożyczek” dostępnym na stronach internetowych PARP lub w Infromatorium PARP.

Jak złożyć wniosek o udzielenie pożyczki?

Trzeba pamiętać, że PARP udziela pożyczki wyłącznie na wniosek uprawnionego przedsiębiorcy. Wzór wniosku należy pobrać ze strony internetowej PARP, wypełnić oraz złożyć w siedzibie PARP w Warszawie. Wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia). Wszystkie rubryki wniosku powinny być wypełnione w sposób prawidłowy, pismem maszynowym lub komputerowo. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymagane załączniki. Tylko kompletny wniosek o udzielenie wsparcia (wniosek + załączniki) podlega ocenie przez Komisję ds. oceny projektów.

Komisja ds. oceny projektów w ramach programu udzielania pożyczek na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

Polecamy: Jak środki unijne mogą zmienić firmę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK