| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Wśród funduszy unijnych najbardziej popularnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program ten jest finansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a jego celem wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten jest realizowany m.in. przez projekty innowacyjne, które są wdrażane w ramach poszczególnych działań programu.

Szczegółowe informacje na temat zasad wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie internetowej: http://www.poig.gov.pl/

W ramach tego programu, przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację unijną. na wsparcie m.in.:

  • procesów technologicznych (produkcyjnych), które przyczynią się do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu lub usługi (działanie 4.4),
  • udziału w (branżowych) programach promocji w celu nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi (działanie 6.5),
  • badań przemysłowych i prac rozwojowych, których celem jest opracowanie prototypu, a następnie jego wdrożenie w postaci produktu lub usługi (działanie 1.4 i 4.1).

Regionalne Programy Operacyjne

Wnioskowanie o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych odbywa się na poziomie każdego z województw, w ramach konkursów ogłaszanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Szczegółowe informacje na temat zasad naboru projektów znajdują się w ww. urzędach bądź instytucjach specjalnie przez nich oddelegowanych.
Programy te oferują szerokie spektrum możliwości otrzymania dotacji z zakresu rozwoju działalności innowacyjnej np.

  • w województwie mazowieckim istnieje możliwość otrzymania dotacji na przeprowadzenie badań w celu stworzenia prototypu oraz jego wdrożenie (działanie 1.2),
  • w województwie świętokrzyskim – wsparcie mogą otrzymać MŚP, które zrealizują projekty inwestycyjne o charakterze innowacyjnym, których celem będzie wytworzenie nowego produktu, usługi lub wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (działanie 1.1),
  • w województwie zachodniopomorskim – dotacje dla mikroprzedsiębiorców, których projekty przyczynią się do zwiększenia potencjału i zdolności inwestycyjnej związanej z innowacjami (działanie 1.1).
  • New Connect

NewConnect to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. Udany debiut na rynku New Connect może stanowić doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój działalności innowacyjnej dla młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Sprostanie wymaganiom w związku z emisją akcji na tym rynku również nie powinno przysparzać problemów, bowiem cechą charakterystyczną New Connect jest prostota oraz niskie koszty debiutu (brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego).

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wejścia na rynek New connect zawiera strona internetowa pod adresem: www.newconnect.pl.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK