| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

Firmy, które do tej pory specjalizowały się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich, powinny zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w świadczonych przez siebie usługach, ponieważ w przeciwnym razie niedługo mogą zacząć narzekać na brak zleceń.

Problem ten wynika z faktu, iż kończą się środki na dotacje w ramach perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pozyskiwaniem dotacji zajmuje się około 6- 7 tysięcy podmiotów, a wg szacunków blisko połowa z nich może splajtować. Coraz mniej funduszy na dotacje jest równoznaczne z coraz mniejszą ilością pracy dla tego typu firm.

Sytuacji tej nie polepsza planowany sposób dysponowania środkami unijnymi w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na bezpośrednie dofinansowania dla firm ma być przeznaczona mniejsza ilość środków niż do tej pory, gdyż planuje się stopniowe odchodzenie od tef formy wsparcia. W to miejsce coraz częściej stosowana będzie pomoc pośrednia, która polegać ma między innymi na udzielaniu preferencyjnych kredytów. Do roku 2013 nasz kraj ma zagwarantowane środki z budżetu Unii, jednak po tym roku biedniejsi członkowie (w tym Polska, która do tej pory była głównym odbiorcą unijnej pomocy)będą miały ograniczony dostęp do łatwych pieniędzy.

Początek negocjacji na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020 przypada na okres polskiej Prezydencji. Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się w połowie bieżącego roku i trwać do drugiej połowy 2012 r. Od skuteczności negocjacji, zależy wielkość wsparcia jakie otrzyma Polska na swój rozwój. Osiągnięcie kompromisu może okazać się jednak bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż po raz pierwszy w negocjacjach będzie brało udział aż 27 państw. Biedniejsze kraje będą walczyły o jak największe dotacje, natomiast po państwach bogatszych (które były zmuszone do wprowadzania znacznych oszczędności w swych budżetach z powodu kryzysu) należy spodziewać się twardych negocjacji o uiszczanie przez nie mniejszych składek.

Przeczytaj koniecznie: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

To wszystko sprawia, że firmy zajmujące się doradztwem w ramach funduszy unijnych mają przed sobą niepewną przyszłość. Stąd wiele z nich zastanawia się nad wprowadzeniem nowych usług, dzięki którym będą mogły liczyć na większą ilość zleceń. Wg Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, szansę na przetrwanie mają przede wszystkim te firmy, których działalnością priorytetową nie będzie jedynie doradztwo w ramach pozyskiwania środków unijnych, lecz świadczenie innego rodzaju usług dzięki czemu ilość środków napływających z Unii będzie miała mniejszy wpływ na ich przetrwanie. Pozostali prawdopodobnie znikną z rynku.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Jakie więc są pomysły na przetrwanie? Część firm stawia na współpracę z nowymi partnerami. Takie powiązania mają sprzyjać poszerzaniu zakresu świadczonych usług. Stąd popularna staje się współpraca z firmami świadczącymi usługi prawne czy też finansowe. Innym pomysłem jest pozyskanie środków finansowych, poprzez wprowadzenie firmy na giełdę New Connect.
Kolejną alternatywą, ku której skłaniają się niektóre firmy jest doradztwo strategiczne dla biznesu. Nie dziwi też fakt, że wiele firm planuje zająć się pomocą w pozyskiwaniu finansowania z innego źródła niż dotacje.

Część firm ma zamiar postawić na innowacyjność, co ma przejawić się m.in. inwestowaniem w młode, perspektywiczne przedsiębiorstwa, czy też wsparciem w komercjalizacji wyników badań naukowych.

Źródła: www.biznes.gazetaprawna.pl, www.fundusze-europejskie.pl, www.parp.pl

Autor: Łukasz Wilczek


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK