| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jak oceniany jest wniosek o dotację

Jak oceniany jest wniosek o dotację

Składany przez zainteresowanych wniosek o dotację podlega szczegółowej ocenie dokonywanej przez instytucje wdrażającą. Pozytywna ocena pozwala na podpisanie umowy na dofinansowanie projektu.

Ocena złożonego wniosku odbywa się w ramach procedury opisanej w szczegółowym opisie priorytetów programu operacyjnego. Można w niej wyróżnić kilka etapów.

Ocena formalna

Pierwszym etapem jest ocena formalna, której dokonuje instytucja wdrażająca. Ocena formalna jest oceną „0/1”, co oznacza, że niespełnienie któregokolwiek z wymaganych kryteriów formalnych wyklucza projekt z dalszej oceny. Ocena formalna nie powinna trwać dłużej niż 30 dni od momentu zamknięcia konkursu. W jej trakcie beneficjent ma możliwość jednorazowej poprawy błędów i uzupełnienia braków w złożonym wniosku. W zależności od wyników oceny formalnej instytucja wdrażająca w ciągu 7 dni od zakończenia oceny podejmuje decyzję o przekazaniu projektu do dalszej oceny lub jego odrzuceniu. W przypadku odrzucenia projektu podaje przyczyny oraz informuje o możliwości odwołania.

Ocena merytoryczna

Pozytywne zakończenie oceny formalnej rozpoczyna drugi etap oceny wniosku, którym jest ocena merytoryczna. Z reguły jest ona oceną punktową dokonywaną przez ekspertów zewnętrznych (tzw. asesorów). Projekt oceniają dwaj losowo wybrani eksperci.

Eksperci przyznają punkty według określonych zasad i na podstawie karty oceny merytorycznej. Po zakończeniu tego etapu wniosek otrzymuje określoną liczbę punktów, najczęściej jest to średnia arytmetyczna z dwóch ocen.

Polecamy: Budowanie struktury projektu

Kwalifikacja do dofinansowania

Po zakończeniu oceny merytorycznej instytucja wdrażająca uchwala listę projektów do dofinansowania, podając wnioskowaną kwotę oraz przyznaną w wyniku oceny kwotę dotacji. Przyznana kwota może być niższa od wnioskowanej, w takim przypadku rozpoczynają się negocjacje z beneficjentem. Zwieńczeniem negocjacji jest umieszczenie ostatecznej listy projektów wybranych do dofinansowania na stronach internetowych instytucji zarządzającej i instytucji wdrażającej.

Zwieńczeniem procesu oceny jest poinformowanie beneficjenta i podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Rozpoczyna to proces realizacji projektu, któremu poświęcony jest następny rozdział publikacji.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

W latach 2007 – 2013 w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową beneficjenci dysponują środkami odwoławczymi. Należą do nich protest oraz odwołanie.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK