| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Aplikowanie o dofinansowanie projektu

Aplikowanie o dofinansowanie projektu

Złożony wniosek mający doprowadzić do uzyskania dotacji podlega trzyetapowej ocenie. Instytucje rozpatrujące zwracają uwagę na często popełniane błędy.

Ocena

Ocena złożonego wniosku odbywa się w ramach procedury opisanej w szczegółowym opisie priorytetów programu operacyjnego. Można w niej wyróżnić kilka etapów. Pierwszym etapem jest ocena formalna, której dokonuje instytucja wdrażająca. Pozytywne zakończenie oceny formalnej rozpoczyna drugi etap oceny wniosku, którym jest ocena merytoryczna. Z reguły jest ona oceną punktową dokonywaną przez ekspertów zewnętrznych (tzw. asesorów). Po zakończeniu oceny merytorycznej instytucja wdrażająca uchwala listę projektów do dofinansowania, podając wnioskowaną kwotę oraz przyznaną w wyniku oceny kwotę dotacji.

Środki odwoławcze

W latach 2007 – 2013 w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową beneficjenci dysponują środkami odwoławczymi. Należą do nich protest oraz odwołanie. Protest to pisemne wystąpienie wnioskodawcy o ponowne sprawdzenie zgodności złożonego wniosku o dofinansowanie z kryteriami wyboru finansowanych operacji, zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący dany program operacyjny. Z kolei odwołanie składane jest na piśmie i dotyczy kwestii będących uprzednio przedmiotem protestu.

Polecamy: Spójność wniosku o dofinansowanie

Od wyniku rozpatrzenia odwołania wnioskodawcy przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Protest i odwołanie powinny być wniesione na formularzu i w trybie przewidzianym dla danego konkursu, które zostały szczegółowo przedstawione w wytycznych konkursowych.

Warto także pamiętać, że jest to bardzo duża zmiana jakościowa w porównaniu z poprzednim okresem programowania, dzięki której beneficjent może przedstawić kontrargumenty do każdego z etapów oceny.

Wybrane błędy wnioskodawców

Rozważania związane z efektywnym pozyskiwaniem dotacji warto zakończyć przedstawieniem wybranych najczęstszych błędów popełnianych w procesie aplikacji przez beneficjentów, do których należą:
- Różna suma kontrolna wersji papierowej i elektronicznej wniosku.
- Brak spójności w nazwie i adresie wnioskodawcy pomiędzy wnioskiem a dokumentem rejestrowym wnioskodawcy.
- Brak spójności w tytule projektu i nazwie wnioskodawcy pomiędzy poszczególnymi dokumentami (także błędy w tym zakresie w dokumentach stanowiących zabezpieczenie realizacji Umowy o dofinansowanie, czyli w akcie notarialnym i deklaracji wekslowej).
- Niepoprawna data rozpoczęcia działalności gospodarczej (szczególnie w przypadku spółek cywilnych).
- Kod działalności gospodarczej (PKD) niezgodny z charakterem projektu.
- Brak potwierdzenia notarialnego na składanym Upoważnieniu do reprezentowania wnioskodawcy.

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK