| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Kosztorys a oczekiwania instytucji wdrażającej

Kosztorys a oczekiwania instytucji wdrażającej

Instytucje wdrażające cechują się posiadaniem określonych oczekiwań względem treści pozycji kosztorysu. Ekspert podpowiada jak przygotować kosztorys projektu.

Kosztorys projektu powinien być opracowany zgodnie ze wzorem przyjętym we wniosku o dofinansowanie projektu.

Oczekiwania w zakresie szczegółowości pozycji kosztorysu przejawiają się w narzucaniu beneficjentom wzorcowych kosztorysów, w których wnioskodawca musi przedstawić szczegółowe pozycje wydatków.

W przypadku kosztorysu będącego wynikiem oczekiwań instytucji wdrażającej zauważalna jest jego orientacja na dokładną strukturę kosztów. Instytucja wdrażająca oczekuje od wnioskodawcy dokładnego rozpisania i scharakteryzowania struktury poszczególnych wydatków, ich zakresu, poziomu oraz oczywiście adekwatności do zamierzonych w projekcie działań. Z drugiej strony beneficjent dążyć będzie do zaprezentowania struktury produktów projektu i zakładanych rezultatów zamiast definiowania na etapie przygotowania projektu — który, jak wspomniano wyżej, jest odległy czasowo od momentu faktycznej realizacji projektu — struktury kosztów.

Polecamy: Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

Dychotomia oczekiwań wymaga wypracowania pewnych narzędzi pozwalających na połączenie przeciwstawnych potrzeb wynikających ze zderzenia filozofii projektu i filozofii urzędniczej. Jednym z takich narzędzi jest stosowana przez beneficjentów reguła „i inne”.

Praktyka zarządzania kwalifikowalnością wydatków wymaga unikania w charakterystyce poszczególnych pozycji kosztorysu sformułowań niezakreślających ostrej granicy poszczególnych pozycji wydatków. Zatem optymalny kosztorys powinien zawierać szczegóły przedstawione w sposób możliwie ogólny.

Ten oksymoron w praktyce przygotowywania wniosku o dofinansowanie projektu przejawia się właśnie w stosowaniu zapisów o treści, np.:

- zakup materiałów biurowych (pozycja obejmuje: długopisy, ołówki, zszywacze, papier i inne),
- koszt wynajmu sprzętu na potrzeby szkoleń (wynajem sprzętu: projektor, tablica i inne).
- prace remontowo-budowlane (w tym m.in. wyrównanie, wylewanie, wygładzanie).

Polecamy: Montaż finansowy projektu

Praktykę prac nad wnioskiem o dofinansowanie projektu można zatem przedstawić jako dążenie wnioskodawcy do opisania szczegółowego wydatków w taki sposób, aby zachować możliwie duży margines ich elastyczności, a z drugiej strony przedstawić strukturę kosztów dostosowaną do oczekiwań instytucji wdrażającej. Przygotowanie kosztorysu pozwala rozpocząć pracę nad wnioskiem o dofinansowanie projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK