| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Spójność wniosku o dofinansowanie

Spójność wniosku o dofinansowanie

Spójność wniosku odgrywa bardzo ważną rolę w ocenie i jej zachowanie znacznie zwiększa szanse na wygranie konkursu.

Postrzeganie spójności wniosku opiera się na jednoczesnym weryfikowaniu triady, w skład której wchodzą:

  • nakłady,
  • rezultaty,
  • działania.

Przy pracy nad wnioskiem ważne jest postrzeganie powyższych aspektów jako swoistych naczyń połączonych. Warto podkreślić, że poprawne zastosowanie Metody Fiszek i Matrycy Logicznej umożliwi zachowanie spójności logicznej wniosku.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Przechodząc do szczegółowej analizy struktury wniosku o dofinansowanie — można w nim wyodrębnić pytania związane z: uzasadnieniem potrzeby realizacji projektu, celami projektu, rezultatami projektu, informacją o beneficjencie, opisem zadań projektu oraz harmonogramem i kosztorysem. Ponieważ większość tych zagadnień została już omówiona uprzednio, warto w tym miejscu skupić się na dobrych praktykach związanych z wypełnieniem pozycji: „Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu” i „Informacje o beneficjencie”.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno być powiązane z danymi liczbowymi i dostępnymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Dobrą praktyką jest powołanie się na wyniki badań nad przedsiębiorstwami, dostępne dane statystyczne oraz powiązanie projektu ze strategiami zarówno branżowymi, jak i regionalnymi.

Dobrze uzasadniony projekt nie tylko odwołuje się do dostępnych danych empirycznych (wtórnych a także pierwotnych), ale nawiązuje do strategii, w szczególności do:
- strategii rozwoju gminy/powiatu/województwa,
- regionalnej strategii innowacji,
- strategii branżowych.

Polecamy: Zasady budowania projektu Metodą Fiszek

„Informacja o beneficjencie” jest także bardzo ważnym polem we wniosku, w którym należy przede wszystkim potwierdzić kwalifikowalność formalną beneficjenta, opisać zasoby, którymi dysponuje lub które planuje zaangażować do projektu, dotychczasowe doświadczenie w realizacji projektów o podobnym charakterze. W tym miejscu warto pochwalić się dotychczas zrealizowanymi przedsięwzięciami współfinansowanymi ze środków publicznych, warto bowiem pamiętać, że umiejętność rozliczenia dotacji podwyższa jakość oceny beneficjenta.

Zwieńczeniem prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu jest wyliczenie wartości kosztów kwalifikowanych oraz poziomu wnioskowanego dofinansowania, czyli dokonanie montażu finansowego projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK