| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Typy pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych

Typy pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych

Pomoc publiczna może być świadczona na zróżnicowane sposoby m.in. jako pomoc de mini mis oraz na usługi doradcze.

Typem pomocy publicznej udzielanej w ramach programów operacyjnych jest pomoc de minimis. Zgodnie z dokumentami pomoc nieprzekraczająca pułapu 200 tys. EUR w okresie trzech kolejnych lat kalendarzowych nie wpływa na handel między państwami członkowskimi i/lub nie zakłóca bądź nie grozi zakłóceniem konkurencji, a zatem jest dopuszczalna. Udzielanie wsparcia dla przedsiębiorstw w ramach tego typu pomocy publicznej jest bardzo rozpowszechnione i często może okazać się, że potencjalny beneficjent jest blisko określonego w przepisach pułapu granicznego. W takim przypadku niemożliwe jest dalsze otrzymywanie wsparcia w ramach tego typu pomocy publicznej, a wnioskodawca musi odczekać okres karencji. Pomoc udzielana w trybie de minimis jest z reguły udzielana w 100%, jednakże zasady te mogą się różnicować na poziomie poszczególnych działań.

Polecamy: Regulaminy przeprowadzania konkursu

Popularnym trybem jest pomoc publiczna na usługi doradcze, wielkość pomocy na usługi doradcze świadczone przez zewnętrzne firmy doradcze na rzecz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych usługi. Usługi doradcze nie mogą także stanowić elementu stałej lub okresowej działalności przedsiębiorstwa ani też nie mogą stanowić bieżących kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, takich jak np. usługi w zakresie doradztwa podatkowego, regularne usługi prawne, usługi w zakresie reklamy.

Celem doradztwa jest natomiast rozwiązanie lub przedstawienie propozycji rozwiązania konkretnego problemu, zaś jego efektem powinno być opracowanie i/lub wdrożenie określonych działań w obszarze objętym usługą doradztwa.

Polecamy: Dokumentacja konkursowa

Omówione powyżej typy pomocy publicznej występują najczęściej w projektach realizowanych przez MSP. Jednakże nie są one jedynymi rodzajami pomocy publicznej.

Osoby zarządzające przedsiębiorstwem z pewnością będą zainteresowane pozyskaniem pomocy na zatrudnienie określonych pracowników, w szczególności osób niepełnosprawnych, pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji oraz pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy. Wyczerpującymi informacjami w tym zakresie dysponują stosowne służby zatrudnienia, w szczególności Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK