| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Budowanie struktury projektu

Budowanie struktury projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Po zapoznaniu się z możliwościami i ogólnymi zasadami budowania projektu należy przystąpić do konstruowania struktury projektu. Projekt, czyli zorganizowany i ułożony w czasie ciąg działań, zmierzający do osiągnięcia konkretnego i mierzalnego wyniku, zawiera w sobie określoną liczbę działań. W pierwszym etapie należy wyobrazić sobie całość operacji przewidywanych w ramach planowanego projektu, a następnie dokonać ich podziału na poszczególne zadania. 

Polecamy: Zasady budowania projektu Metodą Fiszek

Po podzieleniu całości prac na poszczególne działania zamyka się pierwszy etap prac nad projektem, a osoby odpowiedzialne za jego planowanie mogą przystąpić do przygotowania szczegółowych informacji o poszczególnych działaniach i budowania struktury projektu.

Budowanie struktury projektu można rozpocząć, stosując Metodę Fiszek. Metoda ta opiera się na przygotowaniu dla każdego z działań fiszki obejmującej następujące informacje:
- nazwę działania,
- kolejność działania, działania poprzedzające i działania następujące po opisywanym działaniu,
- czas trwania,
- charakterystykę objętych działaniem operacji,
- zagrożenia,
- zasoby,
- zaangażowany personel,
- ewentualnie zakres podwykonawstwa przewidywany w ramach tego działania,
- ewentualną informację o liczbie beneficjentów ostatecznych objętych działaniem.

W wyniku tych analiz powstaje swoisty zbiór fiszek opisujący całość działań realizowanych w ramach projektu. Warto w tym miejscu pamiętać o kilku zasadach budowania struktury projektu, które zastosowane w Metodzie Fiszek umożliwią efektywniejsze wypełnienie wniosku o dofinansowanie projektu.

Polecamy: Długa droga funduszy unijnych

Ze względu na pozycje kosztowe minimalny czas zadań nie powinien być krótszy niż jeden miesiąc.

Ze względu na strukturę wniosków o dofinansowanie projektów ważne jest, aby zadania pokrywały się z kwartałami, półroczami lub latami kalendarzowymi. Zdecydowanie odradza się budowanie zadań „siedzących okrakiem” na kwartale (np. zadanie X trwa od stycznia do maja) lub latach (np. zadanie Y trwa od listopada 2010 do kwietnia 2011). Spowoduje to niepotrzebne utrudnienia w montażu finansowym projektu, ponieważ wzory dokumentów aplikacyjnych wymagają planowania finansowego z dokładnością do kwartałów.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK