| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Zasady przygotowania wniosku

Zasady przygotowania wniosku

Projekt realizowany przez beneficjenta powinien spełniać określone wymogi, aby informacje go dotyczące mogły być z łatwością przeniesione do wniosku o dofinansowanie.

Ogólne zasady przygotowania projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Rozpoczynając pracę nad projektem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Obserwując dotychczasowe doświadczenia, można wyodrębnić kilka często powtarzających się swoistych grzechów pierworodnych związanych z przygotowaniem projektu.

Po pierwsze, nierealność, czyli chęć rozwiązania wszystkich problemów beneficjenta w ramach jednego projektu. Projekt obejmować powinien ściśle korespondującą ze sobą grupę operacji, które w wyniku wspólnej synergii przyczynią się do polepszenia sytuacji przedsiębiorstwa. Częstym błędem jest łączenie w ramach jednego projektu różnych typów operacji, np. wydatków inwestycyjnych z wydatkami szkoleniowymi — w przypadku, gdy w danym działaniu nie ma możliwości zastosowania cross-financingu. Ponadto beneficjent, planując zakres projektu, często zaczyna swoistą licytację, w wyniku której zakres działań w projekcie przypomina zlepek różnych, często kompletnie niepasujących do siebie, działań. W przypadku wątpliwości, czy w ramach danego działania można coś jeszcze sfinansować, należy zastanowić się nad kwalifikowalnością tego typu wydatku.

Polecamy: Długa droga funduszy unijnych

Drugim błędem jest niewystarczające uzasadnienie projektu niniejszej publikacji. Kolejnymi potknięciami, które mogą zredukować do zera szanse pozyskania dotacji, są: brak powiązania projektu z dokumentami strategicznym, brak analizy struktury projektu, ryzyka projektu i analizy interesariuszy.

Ostatnim błędem, który może popełnić beneficjent, jest niezgodność z wymogami formalnymi. Błąd ten może pojawić się, jeżeli beneficjent zostawi przygotowanie projektu na ostatni możliwy moment.

Dysponując pewną wiedzą negatywną, można pokusić się o zdefiniowanie zasad, którymi charakteryzuje się dobrze przygotowany projekt.

Powinien on być przejrzysty, co oznacza, że struktura zadań projektu powinna być klarowna i zrozumiała, odwołująca się do poszczególnych rezultatów i celów szczegółowych projektu. W ramach struktury organizacyjnej projektu powinny zostać klarownie i wyraźnie przedstawione zakresy obowiązków kadry zarządzającej.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK