| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Kwalifikowalności w przypadku leasingu oraz informacje wiążące w jej zakresie

Kwalifikowalności w przypadku leasingu oraz informacje wiążące w jej zakresie

Szczegółowe uwarunkowania kwalifikowalności pozycji kosztowych często występują w projektach realizowanych przez MSP, a budzą jednocześnie wątpliwości.

Leasing

W ramach projektów możliwe jest współfinansowanie kosztów leasingu, ale refundacja wydatków faktycznie poniesionych może zostać skierowana wyłącznie na rzecz leasingobiorcy tj. beneficjenta leasingującego dane dobro. Jeżeli okres obowiązywania umowy leasingu przekracza końcową datę rozliczenia płatności pomocy wspólnotowej, kwalifikowalne są wyłącznie koszty leasingobiorcy, które zostały faktycznie poniesione do tego momentu.

Dowodem faktycznego poniesienia wydatku jest dokument potwierdzający opłacenie raty leasingowej, a maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych nie może przekroczyć kwoty, na którą opiewa dowód zakupu wystawiony leasingodawcy przez dostawcę współfinansowanego aktywu. Refundacja w ramach realizacji umowy leasingu jest wypłacana leasingodawcy zgodnie z faktycznie spłacanymi ratami leasingu.

Polecamy: Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Warto podkreślić, że wydatkami niekwalifikującymi się do współfinansowania są wydatki związane z umową leasingu, w tym w szczególności: podatek, marża finansującego, odsetki od refinansowania kosztów, koszty ogólne i opłaty ubezpieczeniowe.

Koszty niekwalifikowane

Niezależnie od funduszu strukturalnego istnieje grupa kosztów niekwalifikowanych, do których zalicza się w szczególności koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut oraz ujemne różnice kursowe, koszty kar i grzywien oraz wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Wiążące informacje w zakresie kwalifikowalności

Ponieważ zagadnienie kwalifikowalności jest jednym z trudniejszych problemów związanych z pracą nad przygotowaniem projektu oraz zarządzaniem dotacją, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy opierać się tylko i wyłącznie na interpretacji instytucji wdrażającej dane działanie. W przypadku szczególnie trudnych zagadnień dobrą praktyką jest zadanie zapytania w formie pisemnej i oczekiwanie na wiążącą wypowiedź instytucji.

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać fundusze

Należy podkreślić, że czasami beneficjent spotka się z sytuacją, w której ten sam wydatek może być kosztem kwalifikowanym w jednym działaniu, ale już nie kwalifikowanym w innym działaniu (nawet w ramach tego samego programu operacyjnego). Z tego powodu tak ważne jest zrozumienie hierarchii kwalifikowalności i wynikających z niej uwarunkowań regulujących przygotowanie i zarządzanie projektem.

Zapoznanie się ze szczegółowymi wymogami w zakresie kwalifikowalności umożliwia rozpoczęcie właściwych prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK