| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dla kogo są środki unijne

Dla kogo są środki unijne

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Pierwszą grupę stanowią beneficjenci: przedsiębiorcy, fundacje, organizacje pozarządowe (NGO), samorządy – jako instytucje, które prowadzą projekty pożytku społecznego.

Projektodawcy (beneficjenci, wspomniane instytucje) mogą rozliczyć część kosztów działalności i zakupić sprzęt niezbędny dla realizacji przedsięwzięć, który po zakończeniu jego realizacji, pozostaje własnością beneficjenta. Wystarczy napisać spełniający odpowiednie kryteria projekt, złożyć we właściwej instytucji w czasie naboru wniosków i czekać na pojawienie się listy rankingowej.

Nie jest to może aż tak łatwe, ponieważ wymagania odnośnie planowanych przedsięwzięć i wnioskodawców, a także sama ich liczba z roku na rok rosną, ale wystarczy potencjał, samozaparcie i dobre rozeznanie w temacie (warto pomyśleć o profesjonalnym doradztwie), a sukces zapuka do drzwi.

Drugą grupę stanowią uczestnicy projektów, czyli wielki kapitał ludzki, który jest przyczyną całego tego zamieszania. Z projektów czerpać może każdy – pod warunkiem, że spełnia specyficzne kryteria grupy docelowej, a te są wszelakie, innymi słowy: dla każdego coś dobrego. Udział w przedsięwzięciach tego typu jest bezpłatny dla osób prywatnych pod warunkiem, że podpiszą umowę uczestnictwa w projekcie szkoleniowo-doradczym lub umowę wsparcia o innym charakterze. 

Polecamy: Zarządzanie dotacjami unijnymi w Polsce

Korzystać mogą także przedsiębiorcy, którzy chcą np. przeszkolić pracowników lub skorzystać z doradztwa, muszą jednak ponieść opłatę w wysokości 40, 30 lub 20 proc. wartości wsparcia (odpowiednio dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw).

System preferencyjny

Aby ukierunkować wsparcie w ramach PO KL na wyrównywanie dysproporcji społecznych w dostępie do edukacji i rynku pracy, wprowadzono specjalny system preferencyjny dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Faworyzacja osób wykluczonych społecznie jest sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia zarówno projektodawców, którzy aby uzyskać dofinansowanie muszą zaplanować działania względem określonej grupy docelowej, jak i, oczywiście, samych zainteresowanych.

Projekty, choć koordynowane przez nadrzędne instytucje, realizowane są przez beneficjentów – projektodawców (przedsiębiorców, fundacje, organizacje pozarządowe, samorządy itd.) i to w ich gestii leży informowanie o udzielanym wsparciu i dotarcie do grupy docelowej. W tym celu zakładają strony internetowe dedykowane projektom, prowadzą rekrutację na konferencjach i seminariach, ogłaszają się na portalach edukacyjnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK