| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Kwalifikowalność projektów

Kwalifikowalność projektów

Kwalifikowalność dotyczy zarówno projektu, jak i poszczególnych wydatków ponoszonych w ramach projektu. Fakt, że projekt kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego komponenty także kwalifikują się do refinansowania.

Jak zatem poradzić sobie ze zrozumieniem kwalifikowalności? Punktem wyjścia jest diagnoza, jaki fundusz strukturalny finansuje działanie, w ramach którego o dofinansowanie ubiega się wnioskodawca. Informacja ta znajduje się także w szczegółowym opisie priorytetów. W kolejnym kroku należy zapoznać się z wytycznymi UE w zakresie stosowania i kwalifikowania operacji współfinansowanych w ramach danego funduszu strukturalnego. 

Polecamy: Fundusze unijne

Następnie należy zapoznać się z wytycznymi kwalifikowalności dla programu operacyjnego, należy przeczytać ogólne zasady, a w drugim etapie zapoznać się ze szczegółowymi wymogami dla poszczególnych działań. Tylko taki kierunek zapoznawania się z dokumentami umożliwi efektywne zrozumienie zagadnienia kwalifikowalności i prawidłowe przygotowanie projektu oraz zawartych w nim operacji.

Jak już wspomniano, punktem wyjścia w analizie kwalifikowalności jest rozeznanie, czy planowany zakres projektu jest możliwy do sfinansowania w ramach danego działania, a zatem odpowiedź na pytanie o zgodność projektu. Aby zweryfikować, czy składany przez beneficjenta projekt jest kwalifikowany, należy zweryfikować czy:
- zakres merytoryczny projektu jest zgodny z zakresem możliwych do sfinansowania operacji w ramach danego działania,
- beneficjent jest uprawniony do składania tego typu projektu do danego działania,
- projekt jest zgodny z prawodawstwem krajowym,
- projekt jest zgodny z politykami horyzontalnymi UE,
- obszar realizacji projektu pokrywa się z obszarem objętym wsparciem w ramach danego działania,
- struktura projektu jest zgodna z wymogami konkursowymi.

Weryfikacja tych punktów pozwoli na odpowiedź na pytanie o kwalifikowalność projektu. Jednakże warto w tym miejscu przypomnieć, że fakt, iż dany projekt jest możliwy do refinansowania w ramach danego działania, nie oznacza automatycznie, że wszystkie wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowane. W kolejnym etapie analizy należy zapoznać się z zasadami kwalifikowalności wydatków.

Polecamy: Zakładam firmę

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK