| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Kwalifikowalność dotyczy zarówno projektu, jak i poszczególnych wydatków ponoszonych w ramach projektu. Fakt, że projekt kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego komponenty także kwalifikują się do refinansowania.

Problem kwalifikowalności przypomina trochę … piramidę. U podstawy piramidy leżą fundamentalne dla problemu kwalifikowalności akty prawne przyjęte przez UE i obowiązujące wszystkie kraje korzystające ze wsparcia w ramach funduszy strukturalnych.

Do najważniejszych należą:
1. Rozporządzenie (WE) Nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1783/1999.
2. Rozporządzenie (WE) Nr 1081/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1784/1999.
3. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1260/1999.
4. Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1828/2006 z dnia 8 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecamy: Fundusze unijne

Każdy z krajów członkowskich precyzuje powyższe przepisy i publikuje grupę aktów prawnych uszczegółowiających problematykę zarządzania projektami i kwalifikowalności. W Polsce inicjatywy legislacyjne koordynuje Minister Rozwoju Regionalnego. Do najważniejszych aktów prawnych regulujących problematykę pozyskiwania środków należą:
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658, z późn. zm.),
- Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007 – 2013.
Dokumenty te tworzą ogólne ramy obowiązujące na obszarze całego kraju i odnoszące się do wszystkich programów operacyjnych planowanych do realizacji w ramach perspektywy finansowej 2007 – 2013. 

Polecamy: Mała firma

Kolejnym poziomem uszczegółowienia są wytyczne kwalifikowalności przygotowane dla każdego z programów operacyjnych. Informacje o właściwym dla danego działania (poddziałania) dokumencie można znaleźć w Szczegółowym Opisie Priorytetów w polu „Lista wydatków kwalifikowanych w ramach działania”.

Wytyczne kwalifikowalności dla poszczególnych programów operacyjnych zawierają zasady stosowane do wszystkich działań oraz dodatkowe wymogi w zakresie kwalifikowalności wydatków dla poszczególnych działań (a niekiedy nawet poddziałań i schematów).

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK