| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Kwalifikowalność dotyczy zarówno projektu, jak i poszczególnych wydatków ponoszonych w ramach projektu. Fakt, że projekt kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego komponenty także kwalifikują się do refinansowania.

Problem kwalifikowalności przypomina trochę … piramidę. U podstawy piramidy leżą fundamentalne dla problemu kwalifikowalności akty prawne przyjęte przez UE i obowiązujące wszystkie kraje korzystające ze wsparcia w ramach funduszy strukturalnych.

Do najważniejszych należą:
1. Rozporządzenie (WE) Nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1783/1999.
2. Rozporządzenie (WE) Nr 1081/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1784/1999.
3. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1260/1999.
4. Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1828/2006 z dnia 8 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecamy: Fundusze unijne

Każdy z krajów członkowskich precyzuje powyższe przepisy i publikuje grupę aktów prawnych uszczegółowiających problematykę zarządzania projektami i kwalifikowalności. W Polsce inicjatywy legislacyjne koordynuje Minister Rozwoju Regionalnego. Do najważniejszych aktów prawnych regulujących problematykę pozyskiwania środków należą:
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658, z późn. zm.),
- Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007 – 2013.
Dokumenty te tworzą ogólne ramy obowiązujące na obszarze całego kraju i odnoszące się do wszystkich programów operacyjnych planowanych do realizacji w ramach perspektywy finansowej 2007 – 2013. 

Polecamy: Mała firma

Kolejnym poziomem uszczegółowienia są wytyczne kwalifikowalności przygotowane dla każdego z programów operacyjnych. Informacje o właściwym dla danego działania (poddziałania) dokumencie można znaleźć w Szczegółowym Opisie Priorytetów w polu „Lista wydatków kwalifikowanych w ramach działania”.

Wytyczne kwalifikowalności dla poszczególnych programów operacyjnych zawierają zasady stosowane do wszystkich działań oraz dodatkowe wymogi w zakresie kwalifikowalności wydatków dla poszczególnych działań (a niekiedy nawet poddziałań i schematów).

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK