| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Pozyskanie środków publicznych przez przedsiębiorstwo powinno zostać poprzedzone szczegółowym zapoznaniem się z kilkoma dokumentami.

Ze względu na swoją obszerność są one często pomijane na etapie prac nad wnioskiem o dofinansowanie projektu. Ponieważ czytelnik dowiedział się już, jakie operacje są możliwe do sfinansowania w ramach programów operacyjnych, poniżej przedstawione zostaną najważniejsze z punktu widzenia wnioskodawcy aspekty poszczególnych dokumentów.

Program operacyjny

Program operacyjny jest pierwszym dokumentem, z którym powinien zapoznać się potencjalny beneficjent. Każdy z programów operacyjnych zawiera kilka ważnych informacji, które należy bezwzględnie przedstawić we wniosku o dofinansowanie projektu. Poszczególne programy operacyjne są możliwe do uzyskania w wersji elektronicznej na stronach instytucji wdrażających poszczególne działania.

Polecamy: Fundusze unijne

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Operacyjnego

Dokument ten zawiera najważniejsze z punktu widzenia procesu aplikacji o środki europejskie informacje i powinien być bardzo szczegółowo przeczytany przez beneficjenta. Dokument ten jest dostępny w wersji elektronicznej na stronach internetowych instytucji wdrażających, warto także pamiętać, że podlega on częstym uaktualnieniom i beneficjent powinien nabrać nawyku weryfikowania, czy pracuje na aktualnej wersji.

Dokumentacja konkursowa

Dotacje udzielane MSP współfinansowane ze środków europejskich są rozdzielane w ramach konkursów ogłaszanych przez Instytucje Wdrażające. Każda z instytucji posiada swoją stronę internetową, na której znajdują się informacje o harmonogramie ogłaszania konkursów i szczegółowe informacje konkursowe.

Dotychczasowe wyniki konkursów

Każda instytucja wdrażająca jest zobowiązana do publikowania wyników konkursów. Ponieważ dotychczas w ramach każdego z działań zrealizowano co najmniej jeden konkurs, warto zatem zapoznać się z jego wynikami, w kontekście wartości przyznanego dofinansowania oraz nazwy podmiotów realizujących już projekty.

Polecamy: Zakładam firmę

Każda instytucja wdrażająca jest zobowiązana do publikowania wyników konkursów. Ponieważ dotychczas w ramach każdego z działań zrealizowano co najmniej jeden konkurs, warto zatem zapoznać się z jego wynikami, w kontekście wartości przyznanego dofinansowania oraz nazwy podmiotów realizujących już projekty.
Opisane powyżej najważniejsze dokumenty pozwolą przygotować się do sporządzenia założeń organizacyjnych, czasowych oraz formalnych w zakresie przygotowywanego wniosku o dofinansowanie projektu. Następnym etapem powinno być przygotowanie założeń finansowych projektu, a zatem zmierzenie się z frapującym zagadnieniem kwalifikowalności.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne-szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »