| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dokumentacja konkursowa

Dokumentacja konkursowa

Dotacje udzielane MSP współfinansowane ze środków europejskich są rozdzielane w ramach konkursów ogłaszanych przez Instytucje Wdrażające.

Każda z instytucji posiada swoją stronę internetową, na której znajdują się informacje o harmonogramie ogłaszania konkursów i szczegółowe informacje konkursowe. Z reguły instytucje wdrażające przygotowują ramowy harmonogram ogłaszanych konkursów oraz szczegółowy zawierający:
- numery konkursów,
- numery działań (poddziałań), dla których będą ogłaszane konkursy,
- kwotę alokacji przeznaczoną na dany konkurs,
- charakter konkursu,
- termin ogłoszenia (oraz ewentualnie zakończenia) naboru wniosków o dofinansowanie projektów.

Polecamy: Mała firma

Z przedstawionych powyżej informacji dodatkowych wyjaśnień wymaga charakter konkursu. W latach 2007 – 2013 konkursy ogłaszane w ramach poszczególnych programów operacyjnych mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty. Konkurs otwarty oznacza, że nabór wniosków trwa od dnia ogłoszenia konkursu do momentu, aż wartość złożonych wniosków osiągnie określoną w procentach wartość alokacji. Jeżeli w ramach interesującego beneficjenta typu działania (poddziałania) w harmonogramie wskazane jest, że konkurs będzie miał charakter otwarty, to ze wszech miar ważne jest postępowanie według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”, ponieważ często w pierwszych dniach naboru może wpłynąć taka liczba wniosków, że instytucja wdrażająca zadecyduje o zaprzestaniu naboru projektów.

Z kolei konkurs zamknięty oznacza, że nabór wniosków trwa w podanym w harmonogramie okresie, czyli można (i często się tak zdarza) złożyć wniosek w ostatnim dniu naboru. Jednakże trzeba pamiętać, że instytucja wdrażająca może, ze względu na wysoką łączną wartość złożonych projektów, zamknąć nabór wniosków wcześniej niż w zaplanowanym w harmonogramie okresie naboru. Informacja o ewentualnym zaprzestaniu naboru wniosków o dofinansowanie musi być umieszczona na stronie instytucji wdrażającej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Poza powyższymi cechami nabór wniosków może być realizowany w ramach konkursów z (lub bez) preselekcji. Preselekcja jest to wstępna weryfikacja złożonych ramowych propozycji projektu, a następnie zaproszenie beneficjentów, którzy pozytywnie przeszli preselekcję, do składania kompletnych wniosków o dofinansowanie. Należy pamiętać, że przejście procesu preselekcji jeszcze nie gwarantuje otrzymania dofinansowania na realizację projektu. Szczegółowe zapoznanie się z powyższymi informacjami pomoże w dostosowaniu projektu do oczekiwań osób oceniających.

Polecamy: Fundusze unijne

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK