| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie z Unii Europejskiej to szansa dla przedsiębiorców, którzy marzą o założeniu własnego biznesu, ale nie mają na to środków.

PO Kapitał Ludzki

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi stawia odnowiona Strategia Lizbońska. W głównej mierze chodzi o rozwijanie wiedzy i innowacyjności oraz stworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Wyzwania te mają zostać spełnione poprzez wsparcie takich obszarów jak: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich.

Środki przeznaczone na realizację Programu Kapitał Ludzki stanowią około 15 % całości środków przeznaczonych na realizację Programów Operacyjnych. Program składa się z 10 priorytetów, które są realizowane zarówno na poziomie regionalnym, jak i centralnym.

Priorytet 6

Priorytet 6 skierowany jest do przedsiębiorców, którzy marzą o założenie własnego biznesu i poszukują na ten cel odpowiednich środków. W ramach tego priorytetu funkcjonuje Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”, które może stać się instrumentem wsparcia na założenie własnego biznesu.

Z dofinansowania w ramach przedmiotowego działania mogą skorzystać wszystkie podmioty, z wyłączeniem powiatowych urzędów pracy oraz osób fizycznych. Grupę docelową stanowią natomiast osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy, kobiety, osoby do 25 roku życia, osoby po 45 roku życia, jak również niepełnosprawni i osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich. Działanie to ma na celu promocję oraz wspieranie inicjatyw, które mają służyć zwiększeniu aktywności zawodowej, a także tworzeniu nowych miejsc pracy.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Przyszły przedsiębiorca chcący skorzystać z tej możliwości może uzyskać bezzwrotną pomoc na doradztwo i szkolenia umożliwiające mu zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia oraz prowadzenia własnej działalności. Ponadto Beneficjent może uzyskać środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości sięgające do wysokości 40 tysięcy złotych.

Dodatkowym atutem tego programu jest możliwość skorzystania ze wsparcia pomostowego. Wsparcie pomostowe obejmuje jest ważne w okresie między 6 a 12 miesięcem od rozpoczęcia działalności gospodarczej i wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji; jest połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK