| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie z Unii Europejskiej to szansa dla przedsiębiorców, którzy marzą o założeniu własnego biznesu, ale nie mają na to środków.

Jeśli natomiast ktoś chciałby uzyskać pomoc na realizację projektu związanego z działalnością w Internecie, może skorzystać z konkursu w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Przeczytaj koniecznie: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Innym sposobem na uzyskanie środków na założenie własnego biznesu są następujące możliwości:

  • dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy,
  • skorzystanie z oferty Mikro Funduszu,
  • pożyczka udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • wyszukanie „Anioła Biznesu”.

Powiatowy Urząd Pracy

W przypadku skorzystania z pomocy Powiatowych Urzędów Pracy przyszły biznesmen musi najpierw zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jest to jeden z najważniejszych warunków, które trzeba spełnić, aby starać się o dofinansowanie w ramach tych placówek. Powiatowe Urzędy Pracy udzielają dofinansowania w kwocie nie przekraczającej 500% przeciętnego wynagrodzenia, a więc obecnie będzie to około 19 tysięcy złotych. 

Chcąc uzyskać wymarzony kapitał Beneficjent po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, musi złożyć wniosek wraz z oświadczeniami, w odpowiednim dla jego miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy.

Mikro Fundusz

Kolejna możliwość wsparcia dla przyszłych biznesmenów to wspomniany powyżej Mikro Fundusz. Powstał on w 1994 roku i został założony przez Polsko - Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. Celem Funduszu jest wspieranie rozwoju mikroprzedsiębierczości poprzez udostępnianie kapitału w formie pożyczek właścicielom małych firm.

Przedsiębiorcy – Klienci Mikro Funduszu obsługiwani są przez doradców klienta w 38 oddziałach znajdujących się na terenie całego kraju. Z Funduszu mogą korzystać zarówno osoby rozpoczynające działalność, otrzymując pożyczkę „na start” oraz mikroprzedsiębiorcy - właściciele najmniejszych przedsiębiorstw: małych sklepów, warsztatów usługowych i produkcyjnych, działających legalnie, nie zatrudniających więcej niż kilka osób.

Pożyczkę można przeznaczyć tylko na cele związane z prowadzoną działalnością w tym na przykład na zakup towarów, maszyn, urządzeń czy remont lokalu. Jej wysokość uzależniona jest od kilku czynników: celów wydatku, kondycji finansowej przedsiębiorcy i historii jego dotychczasowej współpracy z Funduszem Mikro.

Pożyczka z BGK

Kolejny instrument pomocy to pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego. Skierowany jest do młodych bezrobotnych, którzy chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a także do przedsiębiorców na utworzenie nowych miejsc pracy dla młodych bezrobotnych. Pożyczka nie może przy tym przekroczyć kwoty 40 tysięcy złotych na jedną osobę, zaś okres spłaty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Istnieje możliwość odroczenia spłaty kapitału maksymalnie na okres 6 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK