REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa leasingu operacyjnego może obniżyć podatek

Czy umowa leasingu operacyjnego może obniżyć podatek / Fot. Fotolia
Czy umowa leasingu operacyjnego może obniżyć podatek / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa leasingu stanowi często szybszy i łatwiejszy sposób na pozyskanie środków finansowych niezbędnych do prowadzenia działalności. Ograniczenie kosztów jest dla przedsiębiorców szczególnie ważne pod koniec roku. Dzięki umowie leasingu operacyjnego mogą zaoszczędzić i obniżyć należny fiskusowi podatek.

Koniec roku to dla wielu przedsiębiorców czas inwestowania. Są już w stanie oszacować, jaką kwotę podatków będą musieli zapłacić w rozliczeniu za cały roku, i szukają sposobu, aby obniżyć wysokość tej daniny. TAX TIME to akcja Tax Care, której celem jest podsunięcie przedsiębiorcom rozwiązań, dzięki którym mogą zaoszczędzić na podatku.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Leasing obniża podatek

REKLAMA

Sposobem na zredukowanie zobowiązań wobec fiskusa jest leasing. Przy czym należy pamiętać, że są dwa rodzaje leasingu – finansowy oraz operacyjny. Ten pierwszy można porównać do kredytu, jako że nabywany w ten sposób środek trwały wprowadzany jest do stanu majątkowego leasingobiorcy, on też dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poza amortyzacją koszt podatkowy stanowią także raty odsetkowe. Jak widać, ten sposób finansowania raczej nie nadaje się do użycia przy szybkiej inwestycji, obniżającej podatek.

W przypadku leasingu operacyjnego nie dochodzi do przeniesienia środka trwałego do majątku leasingobiorcy, nadal pozostaje on własnością firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Za to dla leasingobiorcy kosztem podatkowym jest pełna rata leasingowa więc zawierająca zarówno odsetki, jak i kapitał. I jeszcze jedno – istnieje spora swoboda, jeśli idzie o wysokość pierwszej raty.

Zobacz również: Faktoring, leasing czy kredyt?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet 45% wartości przedmiotu leasingu

Wystarczy przejrzeć ofertę firm leasingowych, aby zorientować się, że wartość pierwszej raty np. w przypadku leasingu operacyjnego samochodu, może wynosić nawet do 45% wartości przedmiotu. To oznacza, że np. w przypadku samochodu o wartości 40 000 zł, ta wartość może wynieść 18 000 zł. Przy czym nie jest to pełna kwota, jaką leasingobiorca będzie musiał zapłacić, jako że dochodzą inne opłaty i prowizje. I całość tej raty można wliczyć w koszty już w chwili jego poniesienia.

Wprawdzie wcześniej ze strony urzędów skarbowych pojawiały się próby zakwestionowania możliwości jednorazowego odpisu tak wysokiej kwoty, jednak linia orzecznictwa sądowego jest taka, że można pierwszą ratę odpisać jednorazowo. Później oczywiście podatnik będzie płacił już mniejsze kwoty, wynikające z wartości przedmiotu leasingu oraz stawek danej firmy.

Zobacz: Jak korzystnie zawrzeć umowę leasingu?

Kilka warunków do spełnienia

REKLAMA

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych kilka warunków, które musi spełnić umowa leasingowa, aby raty i związane z nim opłaty uznać za koszt podatkowy. Przede wszystkim umowa musi zostać zawarta co najmniej na okres równy 40% normatywnego okresu amortyzacji ( w przypadku ruchomości) lub co najmniej na 5 lat (gdy umowa dotyczy nieruchomości) oraz suma wszystkich rat, pomniejszona o podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego.

Normatywny okres amortyzacji samochodu osobowego to 5 lat, a więc minimalny okres umowy leasingu operacyjnego auta, który może posłużyć do redukcji podatków, to 2 lata. Z kolei do sumy wszystkich opłat dolicza się także wartość wykupu auta. Z tym, że w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość wyboru, czy decyduje się wykupić samochód, czy chce go oddać i wziąć nowy w leasing. Zwłaszcza, że wtedy znowu będzie miał okazję obniżenia swoich zobowiązań podatkowych.

Zobacz: Umowa leasingu – aspekty cywilnoprawne

Autorzy: Wojciech Warczok, Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA