REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Swoboda przepływu kapitału

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Unia Europejska Fot. fotolia
Unia Europejska Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Swoboda przepływu kapitału jest jedną z podstawowych swobód rynkowych Unii Europejskiej. Jest swobodą najmłodszą, ale jednocześnie mającą najszerszy zasięg terytorialny – obejmuje nie tylko przepływ kapitału między państwami członkowskimi, lecz także na linii państwa członkowskie-państwa trzecie.

Czym jest kapitał, a czym płatność?

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nakazuje znieść wszelkie ograniczenia w przepływie kapitału, co ma zapewnić daleko idąca liberalizację i otwartość wspólnego rynku. Traktat nie definiuje czym jest kapitał, jednak z innych źródeł, a zwłaszcza z bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości, można wywieść przykłady kapitału. Są to między innymi:

REKLAMA

- fizyczny eksport do innego państwa monet, banknotów i innych środków płatniczych, które nie są eksportowane w celach płatniczych, ale jako rzecz o wartości historycznej lub sentymentalnej;

- nabywanie euroobligacji nabywanych w innym państwie członkowskim;

- ustanowienie hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu zaciągniętego w walucie innego państwa członkowskiego;

- nabywanie nieruchomości przez osobę z innego państwa członkowskiego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- udzielanie pożyczek pomiędzy osobami z różnych państw członkowskich;

- otrzymywanie dywidendy z udziałów w spółce pochodzącej z innego państwa członkowskiego.

Pewnym jest z kolei odróżnienie kapitału od dokonywania płatności. Ze swobodą kapitału mamy do czynienia, gdy środki płatnicze wykorzystywane są w celu dokonania pewnej inwestycji, natomiast z płatnością gdy mamy na celu wyłącznie spłatę istniejącego zobowiązania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Swoboda przepływu pracowników - jak zmniejszyć ograniczenia?

Zakaz ograniczeń

REKLAMA

Traktat zabrania utrzymywania i tworzenia ograniczeń w przepływie kapitału. Dotyczy to zarówno ograniczeń, które mają charakter dyskryminujący (czyli dotyczących wprost osób z innego kraju), jak również niedyskryminujący (stosowanie takich środków, które w efekcie zniechęcą obcych inwestorów do korzystania ze swobody kapitału w danym państwie, np. istnienie złotych akcji Skarbu Państwa).

Istnieją jednak sytuacje, gdy ograniczenia mogą być utrzymane. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ograniczenia nie mogą mieć na celu jedynie ochrony interesu ekonomicznego, osoba dotknięta takim ograniczeniem musi mieć możliwość odwołania do sądu, a dobór środków ograniczających powinien spełniać wymogi proporcjonalności – środki mają być konieczne do osiągnięcia celu, lecz również najmniej uciążliwe i odpowiednie do zaistniałej sytuacji. Ograniczenia muszą być uzasadnione przez ważne względy interesu publicznego, jak przykładowo obronność państwa czy konieczność zachowania spójności systemu podatkowego.

Szkoda wyrządzona przez państwo

Po odwołaniu się do sądu ze skargą na niesłuszne ograniczenie, sąd ten może zadać pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości, czy przepis prawa krajowego jest zgodny z zasadą swobody przepływu kapitału i czy utrzymywane ograniczenie jest właściwe. Jeśli okaże się, że państwo bezprawnie utworzyło ograniczenie, poszkodowana osoba może domagać się odszkodowania od państwa na zasadach określonych w prawie krajowym.

Do banków-córek w nowych krajach UE wpływa mniej kapitału

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA