REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy akt prawa unijnego można zaskarżyć?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
unia, UE
unia, UE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidział możliwość zaskarżenia aktów legislacyjnych i regulacyjnych nie tylko dla instytucji unijnych i państw członkowskich, lecz także dla osób fizycznych i prawnych. Należy jednak spełnić szereg wymagań, by z takiej opcji skorzystać.

Żeby Trybunał Sprawiedliwości orzekł o nieważności aktu unijnego, musi być on wydany bezprawnie. Bezprawność w tym przypadku definiowana jest jako brak kompetencji danej instytucji do wydania aktu, naruszenie istotnych wymogów proceduralnych (np. brak koniecznego do spełnienia procedury zalecenia czy opinii), naruszenie Traktatów czy nadużycie władzy przez instytucję. Są to powody wystarczające dla instytucji unijnych do zgłaszania zastrzeżeń. W przypadku osób fizycznych i prawnych koniecznym jest jeszcze, by były adresatem aktu, lub by akt legislacyjny dotyczył ich bezpośrednio i indywidualnie, zaś akt regulacyjny tylko bezpośrednio.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bezpośredniość i indywidualność

W celu uniknięcia nieporozumień Trybunał ustanowił w tzw. Formule Plaumanna definicję aktu, który dotyczy jednostki indywidualnie: „decyzja taka wpływa na ich sytuację prawną z racji pewnych cech im szczególnych lub z racji okoliczności faktycznych odróżniających pewne osoby od wszelkich innych osób i wyróżniających je indywidualnie w sposób identyczny jak przypadku osoby będącej adresatem decyzji”. Oznacza to, że adresat musi być wyróżniony poprzez specjalne cechy, które posiada, a które wyróżniają go na tle innych jednostek.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Bezpośredni skutek aktu oznacza, że osoba prawna lub fizyczna może czerpać prosto z niego korzyści, powoływać się na obowiązki lub prawa, bez konieczności istnienia takiego aktu w systemie prawa krajowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akt legislacyjny i regulacyjny

Trybunał Sprawiedliwości przyjął bardzo korzystne dla jednostek rozwiązanie: wszystko, co nie jest aktem legislacyjnym, należy uznać za akt regulacyjny. Dzięki takiej interpretacji jednostki mogą łatwiej zaskarżyć większość aktów, gdzie muszą wykazać jedynie, że dotyczy ich bezpośrednio, gdyż wymóg indywidualności pozostawiony jest wyłącznie dla aktów legislacyjnych.

Procedura

REKLAMA

Termin na wniesienie skargi na nieważność jest stosunkowo krótki, bo upływa po 2 miesiącach od dnia opublikowania aktu lub jego notyfikowaniu osobie skarżącej, a jeśli akt nie podlegał publikacji ani notyfikacji – od dnia, kiedy jednostka dowiedziała się o takim akcie.

Organem właściwym do rozpoznania skargi osób fizycznych i prawnych na nieważność aktów prawa unijnego jest Sąd I instancji, działający przy Trybunale Sprawiedliwości UE, z siedzibą w Luksemburgu.

Dalsza ochrona

Prawo unijne pozwala skarżącym, po uznaniu ich skargi za zasadną, skorzystać z ochrony również na gruncie sądownictwa krajowego. Jednostka ma prawo kwestionować wyroki i orzeczenia kierowane wobec niej, a mające podstawę w akcie, którego bezprawność została stwierdzona wcześniej na poziomie unijnym.

Należy pamiętać również o możliwości uzyskania odszkodowania od organu, który wydał nieważny akt. Żądanie odszkodowania nie jest w żadnym stopniu zależne od wcześniejszego złożenia skargi na nieważność, stąd można z niego skorzystać właściwie w każdym czasie, jednak obostrzone pięcioletnim terminem od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego szkodę. Podobnie jak w przypadku skargi na nieważność, o odszkodowaniu rozstrzyga Sąd I instancji. 

Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA