| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Brak dokumentacji przy WDT skutkuje opodatkowaniem 23% VAT

Brak dokumentacji przy WDT skutkuje opodatkowaniem 23% VAT

Wśród transakcji najczęściej dokonywanych przez przedsiębiorców można wymienić transakcje wewnątrzwspólnotowe takie jak: WNT, WDT czy wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Co do zasady podlegają one odmiennym regulacjom niż te krajowe. Jedną z największych trudności dla podatników jest ustalenie prawa do zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Czym jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)?

Jak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (dostawa towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy mogą opodatkować tego typu transakcję stawką 0% VAT. Jednak muszą pamiętać o spełnieniu szeregu wymogów określonych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z w. artykułem, WDT może zostać opodatkowane stawką 0% pod warunkiem, że:

 1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej,
 2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,
 3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawdzenie aktywności numeru kontrahenta

W celu sprawdzenia, czy kontrahent posiada aktywny numer VAT UE można skorzystać ze strony VIES.

Dowody potwierdzające wywóz towarów będących przedmiotem WDT

Dowody, które są niezbędne do zastosowania stawki 0% muszą łącznie potwierdzać dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT. Zalicza się do nich w szczególności:

 • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
 • specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Ustawa przewiduje jednak dwa wyjątki w zakresie dokumentowania WDT, o których mowa poniżej.

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem WDT bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez ich nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

 1. imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,
 2. adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy,
 3. określenie towarów i ich ilości,
 4. potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
 5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Natomiast w przypadku wywozu przez nabywcę nowych środków transportu bez użycia innego środka transportu (przewozowego) podatnik, oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, powinien posiadać dokument zawierający dane umożliwiające prawidłową identyfikację podatnika dokonującego dostaw i nabywcy oraz nowego środka transportu, w szczególności:

 1. dane dotyczące podatnika i nabywcy,
 2. dane pozwalające jednoznacznie zidentyfikować przedmiot dostawy jako nowy środek transportu,
 3. datę dostawy,
 4. podpisy podatnika i nabywcy,
 5. oświadczenie nabywcy o wywozie nowego środka transportu poza terytorium kraju w terminie 14 dni od dnia dostawy,
 6. pouczenie nabywcy o skutkach niewywiązania się z obowiązku, o którym mowa w pkt 5.

Data ujęcia zakupu towarów w KPiR

Rejestracja do VAT UE

Przedsiębiorca dokonując WDT co do zasady jest zobligowany do zarejestrowania się do VAT UE. W tym celu w odpowiednim urzędzie skarbowym należy złożyć druk VAT-R, przy którego wypełnieniu szczególną uwagę należy zwrócić na część C.3. formularza.

Brak dokumentów a stawka 0% VAT dla WDT

W sytuacji, gdy podatnik nie posiada odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest zobligowany do  opodatkowania transakcji odpowiednią krajową stawką podatku VAT. Co ważne, sprzedaż tą przedsiębiorca wykazuje w deklaracji VAT jako sprzedaż krajową.

Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, w sytuacji gdy podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających wywóz towarów, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:  

 • okres kwartalny - nie wykazuje wówczas tej dostawy w ewidencji za ten okres. Podatnik wykazuje ją w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów wywozu towarów o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2,
 • okres miesięczny - nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres. Podatnik wykazuje ją w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów wywozu towarów o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Autor: Angelika Borowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK