Znajdujesz się: Moja firma » Firma w Unii » Dotacje unijne na 2014 r.

Dotacje unijne na 2014 r.

Ostatnia aktualizacja: 2014-03-18
Autor: Monika Pązik

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Fundusze unijne będą wdrażane od 2014 r. z poziomu ogólnokrajowego za pomocą 8 programów przez ministrów rozwoju regionalnego, 1 programu ponadregionalnego obejmującego wyłącznie Polskę Wschodnią oraz 16 programów regionalnych, których pieniędzmi będą dysponować marszałkowie województw. Same dotacje unijne przeznaczane są na okresy siedmioletnie, które z reguły są okresami umownymi, zatem prawdopodobne rozpoczęcie programu 2014 - 2020 rozpocznie się w 2015 r.

 Zobacz również: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Najważniejsze obszary rozwoju

Program rozpoczynający się w 2014 r. będzie obejmował „rozwój inteligentny”, czyli zwiększenie roli wiedzy, innowacji, kształcenia i technologii cyfrowych. Będzie również nastawiony na rozwój zrównoważony, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zwiększając konkurencyjność na rynku. Program unijny będzie ukierunkowany na rozwój i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństw Unii Europejskiej. Najważniejszym aspektem będzie podnoszeniu kwalifikacji obywateli oraz walka z ubóstwem, na która zostanie przeznaczonych co najmniej 20% środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe 60 - 80%  środków zostanie przeznaczone na priorytety inwestycyjne w wybranych obszarach województw. Wybrane priorytety będą obejmowały:

- wspieranie zatrudnienia i zwiększenie mobilności pracowników,

- walkę z ubóstwem,

- inwestowanie w edukację, podnoszenie kwalifikacji,

- podnoszenie skuteczności administracji publicznej,

- nakierowanie na wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Program unijny 2014 zakłada większą ilość programów operacyjnych, które będę znacznie wyspecjalizowane. Założeniem programu jest lepsze rozporządzanie i rozliczanie środków unijnych. Fundusze planują rozszerzenie pomocy na różne województwa, głównie z sektora wschodniego. Jednakże programy będą również poszukiwały obszarów wymagających specjalnego wsparcia.

Dotacje dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy otrzymują fundusze w postaci dotacji unijnych. Program 2014 - 2020 zakłada istotną zmianę. Projekty nie będą już dotowane, bowiem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje nowy model przyznawania funduszy poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach w formie instrumentów zwrotnych. Takie działanie nastawione jest na eliminowanie marnotrawienia środków unijnych na projekty, które mogą nie zostać zrealizowane. Wprowadzenie takiego rozwiązania zagwarantuje przydzielanie środków większej liczbie przedsiębiorców. Spłacanie pożyczek spowoduje, ze pożyczone fundusze będą w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym i będą mogły wspomagać następne przedsiębiorstwa. Od 2014 r. może być znacznie trudniej uzyskać środki na remonty i budowę nowych dróg, ale pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach.

 Zadaj pytanie na forum: Forum Moja Firma - DotacjeNajnowsze komentarze:

 • avatar

  Mateusz2014-02-01 13:45

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam chciałbym otrzymać środki z unii na zakup sprzętu. Czy znacie może kogoś kto może pomoc w wypełnieniu wniosku w Krakowie. proszę o kontakt gregormat25@wp.pl lub 607-124-255

 • avatar

  rafał2014-01-09 20:56

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  witam chciałbym sie dowiedzieć na temat dotaci na założenie własnego gospodarstwa rolne  jest przyznawane 800 tys na kupno ziemi i sprzętu i na ośiedlenie się  i na hodowlę zwięrząt      A więc ja chcę zakupić 20 hektarów ziemi i w tym są już pastwiska   i może bym coś jeszcze wzioł w dzierżawę  chcę się nastawić na hodowlę bydła mieśnego rasy SIMENTAL  na poczotęk 30 sztuk a potem może więcej  chcę też chodować kury boljery  na początek tak chociaż 20 tyś sztuk bojerów  i chcę tez jakiś sprzęt zakupić do obrabiania tej ziemi   no i wiem o tych 20 hektarach na sprzedaż  jest tam stodoła dach trzeba zmienić i będzie ok obora nadaje się do całkowitego remątu  więc myślałem żeby wyręmątować oborę i zdołu chodować bydło a  ugury tej bojery stodoła jest bardzo duża pomieści zboże i słome i siano mieszkam na wsi  nasza wioska liczy prawie 3 tyś mieszkańców gdzie mam sie udać by uzyskać taką dotację jestem z woj pomorskiego z powiatu kartuskiego  jeśli jest ktoś w stanie mi pomuc w uzyskaniu tej dostaci na założenie włąsnego gospodarstwa to prosze o kontakt mejlowy rafciox171@wp.pl lub na tel 661877919 dziękuję:P

 • avatar

  Dominik2013-10-30 09:28

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam na wstępie chciałem zapytać czy w Radomiu jest jakaś instytucja która pomaga w wypełnieniu wniosków (gdzie można takie wnioski pozyskać ) . Chciałbym otworzyć firmę i rozbudować(istniejące pomieszczenia  na mojej działce) i przeznaczyć je do  wynajęcia przy głównej ul. w Radomiu potrzebuje na całą inwestycje ok.300 tyś zł. Jakie trzeba spełnić warunki aby otrzymać dotacje.Prosze o kontakt na meila  dominiknikola@op.pl

zamknij oknoNastępny artykuł

Utworzenie zależnej spółki europejskiej