| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiej rozliczyć eksport towarów poza UE. Od tej daty obowiązują nowe definicje importu i eksportu towarów. Wcześniejsze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnej dyrektywy 112 oraz orzecznictwa, dzięki czemu przedsiębiorcom łatwiej będzie rozliczać zagraniczne transakcje. Nowelizacje sprawiły, że procedurę wywozu poza Unię Europejską można rozpocząć w dowolnym kraju unijnym - nie tylko w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów ze skorzystaniem z zerowej stawki podatku od towarów i usług.


Zobacz: Ulga na złe długi - pozycja 63 w deklaracji VAT-7

 
Co z VAT-em?


Jak wynika z omawianych nowelizacji, przedsiębiorca ma prawo do zastosowania zerowej stawki VAT dla eksportu, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji VAT otrzymał dokument potwierdzający, że towar opuścił Unię.

 
Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma takiego potwierdzenia we wspomnianym terminie, wówczas zamiast zerowej stawki VAT powinien zastosować stawkę, która byłaby właściwa dla sprzedaży danego towaru w kraju (najczęściej 23 proc.).

 
W sytuacji, gdy polski podatnik otrzyma rzeczone dokumenty możliwe będzie dokonanie korekty wcześniejszego rozliczenia i wykazanie eksportu ze stawką zerową w deklaracji, w której otrzymał dowody wywozu towarów. W związku z tym, przeprowadzona nowelizacja przepisów o VAT nie tylko uelastycznia rozliczanie eksportu poza UE, ale również daje możliwość odzyskania VAT od takich transakcji zapłaconego w przeszłości.

 
Zobacz: Faktura korygująca - potwierdzenie odbioru

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK