| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Założenie działalności gospodarczej w Irlandii

Założenie działalności gospodarczej w Irlandii

Zakładanie firmy w Irlandii. Irlandia jest miejscem, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwe, a Polacy mają w tym zakresie takie same możliwości jak wszyscy obywatele w Unii Europejskiej. Jak założyć działalność w Irlandii?

Ważne jest również to, że cudzoziemcy pochodzący z krajów unijnych mogą bez problemu nabywać nieruchomości. Do tego dochodzą niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników, elastyczny rynek pracy, wsparcie dla rozwoju nowych technologii oraz powszechnie używany język angielski.

 
Zagraniczny inwestor podejmujący działalność gospodarczą w Irlandii musi być przygotowany na spełnienie licznych warunków formalnych, jednak wiele spraw z tym związanych można załatwić drogą elektroniczną. Szeroko rozpowszechniona jest także forma tzw. jednego okienka.


W Irlandii obowiązuje odmienny niż w Polsce (i w innych krajach kontynentalnej Europy) porządek prawny, oparty na tzw. prawie zwyczajowym (Common Law). W związku z tym przed podjęciem określonych decyzji biznesowych dobrze jest zasięgnąć porady miejscowego prawnika lub księgowego.


Podstawowe formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej to:


1. jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader)


2. spółka jawna (partnership)


3. spółka komandytowa (limited partnership)


4. prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited liability,  Ltd.)


5. publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,


6. spółka akcyjna (public limited liability, PLC, Corporation - SA) 


Zobacz: Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

 


Założenie i prowadzenie spółki

 
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, są następujące: ograniczenie liczby wspólników do 50 (minimum jeden), ograniczenie prawa udziałowców do dysponowania ich udziałami, zakaz jakiejkolwiek formy upublicznienia akcji spółki; w nazwie obowiązuje słowo „limited” lub skrót Ltd.


Aby taką spółkę założyć, należy zarejestrować nazwę firmy w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office) - warto wcześniej sprawdzić pod adresem: www.cro.ie/search/, czy na rynku nie działa już instytucja o tej samej nazwie. Kolejnym etapem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office), co wymaga wypełnienia tylko jednego formularza, który służy na potrzeby podatku dochodowego (PIT, CIT), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT i ubezpieczenia społecznego pracowników (PRSI). Osoby zakładające spółkę budowlaną, przetwórstwa żywności i leśnictwa muszą dodatkowo wypełnić formularz o nazwie RCT.


Wszystko można zrobić za pośrednictwem portalu www.ros.ie. Warto również zwrócić uwagę na wymagane prawem ubezpieczenia (od odpowiedzialności cywilnej, pracownicze, majątkowe, komunikacyjne etc.). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.enterpriseboards.ie.


Inne instytucje wspierające prywatnych inwestorów to:


IDA (Irish Development Authority) - Biuro Rozwoju Irlandii stanowi organizację rządową zajmującą się pozyskiwaniem nowych, zagranicznych inwestycji w sektorach usług, produkcji i w handlu międzynarodowym. Bliższe informacje na temat działalności IDA można uzyskać pod adresem: idaireland@ida.ie


CEB (County and City Enterprise Boards) - Regionalne i Miejskie Rady Przedsiębiorczości; sieć 35 niezależnych instytucji działających w różnych miastach i regionach Irlandii. Pomagają głównie małym przedsiębiorstwom rozpoczynającym lub rozwijającym swoją działalność, m.in. poprzez organizację szkoleń i wsparcie finansowe. Zarówno na internetowej stronie głównej sieci CEB www.enterpriseboards.ie, jak i na niektórych stronach lokalnych, znajdują się informacje w języku polskim.

 
Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?

 


Materiały powstały w ramach projektu „Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei „Jednego Okienka” w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK