| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > JEREMIE zapewni firmie lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego

JEREMIE zapewni firmie lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego

Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej.

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) jest inicjatywą Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) skierowaną do przedsiębiorstw.
 


Celem Jeremiego jest poprawa dostępu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentów finansowania w ramach polityki regionalnej. Inicjatywa dotyczy przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw, które są we wczesnej fazie rozwoju i nie korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania. Jeremie odchodzi od tradycyjnego wparcia instrumentów finansowych, zamieniając je na zwrotną pomoc finansową (tj. pożyczki, kredyty, poręczenia).
 


Adresatami Inicjatywy Jeremie mogą być mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa:


-     mające utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania,


-     rozpoczynające działalność gospodarczą,


-      startupy (w tym również absolwenci),


-     nieposiadające historii kredytowej,


-     nieposiadające zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
 


W Polsce Jeremie działa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych i to właśnie z nich wydzielona została pula przeznaczona na rozwój przedsiębiorczości. EFFR przeznaczył na ten cel około 330 mln euro. Inicjatywa realizowana jest w 6 województwach poprzez następujące działania:


- Dolnośląskie - RPO WD Działanie 1.3 Wsparcie odnawialnych instrumentów finansowych dla MŚP,


- Wielkopolskie - WPRO Działanie 1.3 Rozwój systemu finansowych instrumentów wsparcia przedsiębiorczości,


- Pomorskie - RPO WP Działanie 1.3 Pozadotacyjne instrumenty finansowe dla MŚP,


- Łódzkie - RPO WŁ Działanie 3.4 Rozwój otoczenia biznesu,


- Zachodniopomorskie - WZP RPO Działanie 1.3 Zaawansowane usługi wsparcia dla przedsiębiorstw,


- Kujawsko-Pomorskie - RPO WK-P Działanie 5.1 Instytucje otoczenia biznesu, schemat: Fundusz Powierniczy JEREMIE.


Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w Polsce rolę menedżera Inicjatywy Jeremie we wszystkich regionach poza województwem kujawsko-pomorskim, w którym rolę tą pełni Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.
 


Mechanizm Inicjatywy działa na zasadzie kilku etapów: pierwszym z nich jest wyodrębnienie dostępnej puli środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Następnie wybrany zostaje menedżer, otrzymuje on określoną sumę środków dla danego regionu , po czym przekazuje je Pośrednikom Finansowym. Ostatnim etapem jest przekazanie ich przedsiębiorcom.
 


Korzystanie z inicjatywy Jeremie wiąże się z licznymi korzyściami dla przedsiębiorców, jakimi są m.in.: lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego (który był dla nich ograniczony z powodu braku zabezpieczeń), korzystniejsze i elastyczne warunki finansowania, szybsze tempo rozwoju i uzyskanie stabilności. Według danych z 2011 roku w ramach Inicjatywy Jeremie podpisano już 1366 umów na kwotę ponad 114 mln zł.
 


Przedsiębiorco, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność, masz potencjał i pomysł, ale brak Ci środków na jego realizację skorzystaj z Inicjatywy JEREMIE, naprawdę warto!
 


Agata Harasna

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK