| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

W Poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" realizowane w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną" możliwe jest pozyskanie wsparcia . od 2 do 400 tys. PLN w zależności od procedury zgłoszeniowej oraz liczby zagranicznych rynków, w których zamierzamy uzyskać ochronę prawną dla naszego dzieła.


Przykładem możliwości jakie daje to Poddziałanie jest firma z branży motoryzacyjnej, która produkuje nowatorskie zbiorniki LPG. Dzięki podjętym staraniom uzyskała ona ochronę patentową w licznych krajach na kilku kontynentach. Środki pozyskane z Programu wynoszące łącznie 56,3 tys. PLN pozwoliły przedsiębiorcy czerpać dochody ze sprzedaży licencji za granicą, a także ochronić efekty swojej pracy.Na co uzyskamy wsparcie z Poddziałania 5.4.1?

- koszty związane z wynajęciem pełnomocnika


- koszty tłumaczeń


- opłaty urzędowe


- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających


   z umowy o udzielenie wsparcia


- wydatki pokrywające koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego


  na obsługę projektuKapitał na pozyskanie inwestora

Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się o dotację finansującą m.in. koszty usług doradczych w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznego inwestora. Zewnętrzny kapitał pomaga firmom wprowadzić zmiany produktowe, organizacyjne oraz technologiczne. O środki w ramach Poddziałania 3.3.2 ("Wsparcie dla MSP") występują podmioty nie mające wystarczającego kapitału na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Przykładem jest spółka akcyjna unieszkodliwiająca odpady. Otrzymana dotacja (łączna wartość to 95 tys. PLN) pozwoliła pozyskać inwestora o charakterze udziałowym. Dzięki wyemitowaniu nowej serii akcji firma utylizująca odpady pozyskała 4 mln PLN na rozwój laboratorium badawczo-rozwojowego.Wydatki objęte dofinansowaniem w ramach Poddziałania 3.3.2:

- zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokomentacji i analiz niezbędnych do pozyskania


   zewnętrznych źródeł finansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych)


- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających


  z umowy o udzielenie wsparcia


- pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowegoPieniądze na inwestycję

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ukierunkowany jest na przedsiębiorców, którzy wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania i pomysły. Tak było w przypadku beneficjenta, który dzięki kredytowi technologicznemu (Działanie 4.3) wprowadził na rynek unikatowy system pomiarów 3D wykorzystywany w lotnictwie. Premia technologiczna pozwoliła na komercjalizację innowacyjnych usług wykorzystywanych m.in. w ochronie środowiska czy planach przestrzennych. Dotacja w postaci premii wyniosła w tym projekcie 1,8 mln PLN.Wsparcie w ramach działania 4.3 uzyskamy na:

- zakup środków trwałych, w tym budynków, budowli lub ich części


- najem, dzierżawa bądź leasing środków trwałych, gruntów, budynków lub budowli


- rozbudowa istniejących budowli i urządzeń


- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych


- koszty eksperckich usług doradczychNa firmy czekają duże ułatwienia w ubieganiu się o kredyt technologiczny. Nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza istotną zmianę w dotychczasowej procedurze aplikacyjnej. Wnioskodawcy występujący o kredyt technologiczny nie muszą już uzyskiwać dochodów ze sprzedaży produktów i usług, aby otrzymać premię. Dodatkową zmianą, która powinna zachęcić firmy do ubiegania się o kredyt jest możliwość wsparcia technologii w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej a nie jak do tej pory, tylko na nabycie prawa własności przemysłowej lub usługi B+R (badania i rozwój) Po raz pierwszy, premie będą również wypłacane na zakup gruntu pod inwestycje. Wzrośnie ogólna wartość wsparcia, ponieważ będzie ona wyliczana od całości wydatków kwalifikowanych.


Przedsiębiorcy, którzy planują ubieganie się o Kredyt technologiczny składają w banku komercyjnym wniosek o przyznanie premii technologicznej oraz załączają promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego. Po przyznaniu kredytu przez bank komercyjny i zrealizowaniu inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca jego część w postaci premii technologicznej.Więcej informacji:
Poddziałanie 3.3.2: http://poig.parp.gov.pl/index/index/1318
Poddziałanie 5.4.1: http://poig.parp.gov.pl/index/index/595
Działanie 4.3: http://www.bgk.com.pl/fundusz-kredytu-technologicznego
Lista banków współpracujących z BGK: http://www.bgk.com.pl/lista-bankow-wspolpracujacych
Ministerstwo Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/fundusze/poig
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: http://www.parp.gov.pl
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: http://www.poig.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: http://www.mrr.gov.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK