| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez przedsiębiorcę w Niemczech

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez przedsiębiorcę w Niemczech

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez polskiego przedsiębiorcę z tytułu usług świadczonych w Niemczech należy rozpatrywać na gruncie postanowień umowy zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

 

Pierwszą z przeszkód, której zaistnienie wyłącza opodatkowanie ryczałtem jest wysokość przychodów osiągniętych w roku poprzednim z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przepis art. 6 ust. 4 UPDOF stanowi, że podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 EUR. Kwoty wyrażone w EUR przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

 

Usługi budowlane świadczone w Niemczech w świetle ustawy o podatku od towarów i usług

 

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e).

 

Jeżeli budynek w którym wykonano prace budowlane polegające na ociepleniu poddasza znajduje się w Niemczech, to usługa ta będzie opodatkowana w Niemczech, zgodnie z miejscem położenia nieruchomości. Istotne znaczenie ma również fakt, czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika zarejestrowanego w Niemczech , czy też na rzecz osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej (VAT).

 

W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników sytuacja jest prosta , ponieważ polski usługodawca powinien wystawić fakturę ze stawką NP (nie podlega) z adnotacją, że usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 28e UPTU. Do rozliczenia podatku zobowiązany jest odbiorca usługi na zasadzie revers charge. Zgodnie z art.100 ust. 4 UPTU, podatnicy, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych nie będących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

 

Ponieważ usługi budowlane podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 28e (a nie 28b), to nie wykazuje się ich w informacjach podsumowujących VAT-UE , wykazuje się je natomiast w deklaracji VAT-7 tylko w pozycji 21 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

 

W przypadku tych usług, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ polski usługodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT zgodnie ze stawką i przepisami obowiązującymi w Niemczech.

 

W takiej sytuacji powinien się on zarejestrować na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech, bądź skorzystać ze zwolnienia podmiotowego obowiązującego w Niemczech (zwolnienie z podatku z tytułu obrotu nie przekraczającego limitu określonego niemieckimi przepisami), a w przypadku przekroczenia limitu zarejestrować się na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i wystawiać faktury z obowiązującą tam stawką podatkową. Sprzedaż ta nie jest wykazywana ani w deklaracji VAT ani też w informacji podsumowującej

 

 


Dorota Mróz

Biegły Rewident

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK