REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Adriana Zalewska

REKLAMA

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Chociaż wiele unijnych pieniędzy zostało już rozdysponowanych, to w 2011 roku wciąż będzie można znaleźć konkursy, w których są dostępne unijne dotacje. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba jednak będzie zmierzyć się z tymi konkursami, które do najłatwiejszych nie należą. W konkursach najprostszych, w których najłatwiej spełnić kryteria, nie ma już bowiem wielu środków. Dlatego trzeba będzie starannie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim nie warto na siłę dopasowywać swojego projektu do działania, które akurat jest jeszcze dostępne. Lepiej zastanowić się, co dokładnie chce się zrobić, a potem sprawdzić, jakie są możliwości. Warto przejrzeć dostępne unijne dotacje i znaleźć konkurs dla siebie.

REKLAMA


Dotacje na e-biznes

 

W 2011 roku będzie można starać się o dotacje w ramach dwóch najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań - 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach działania 8.1 PO IG można otrzymać pieniądze na uruchomienie specjalistycznych portali oraz na e-usługi (z wyłączeniem hostingu, czyli utrzymywania domen internetowych). Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych czy wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu. Wnioski mogą składać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. W ramach tego działania wprowadzono nowe zasady wyboru projektów do dofinansowania - teraz będzie liczyło się to, czy planowana inwestycja wypełnia jakąś rynkową niszę, czy jest międzynarodowa, oferuje możliwość obsługi w różnych językach. I czy dochód będzie generowany nie tylko z reklam.

 

Działanie 8.2 wspiera usługi typu „business to business” (b2b). Dotację mogą zatem otrzymać te firmy, które prowadzą wspólnie przedsięwzięcia w formie elektronicznej. Mogą one zdobyć pieniądze m.in. na zakup oprogramowania, licencji, usług eksperckich oraz na zakup środków trwałych związanych z realizacją projektu - ale z wyjątkiem nieruchomości, wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację projektu, specjalistycznych szkoleń.

 

Pieniądze na badania i rozwój

 

Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mogą je prowadzić same lub zlecić np. placówce badawczo-rozwojowej. I tutaj dobra informacja dla beneficjentów: jeśli badania doprowadzą do tego, że nie da się ich wykorzystać czy sprzedać, to nie ma żadnego problemu. Działanie 1.4 przewiduje bowiem, że może dojść do porażki w badaniach - nie trzeba zwracać wtedy pieniędzy, Przecież jak ktoś przystępuje do badań, to do końca nie wie, z jakim wynikiem one się zakończą.

 

Wsparcie dla eksporterów

 

W ramach „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 o wsparcie  mogą ubiegać się mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, a  udział eksportu w całkowitej sprzedaży w przedsiębiorstwie w roku obrotowym poprzedzającym rok składania wniosku nie przekraczał 30 proc. Dofinansowanie w tym działaniu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na usługi doradcze, dzięki którym otrzymuje rekomendacje, na jakich rynkach zagranicznych powinna się rozwijać. W drugim -  uczestniczy  w targach, misjach gospodarczych, zamawia materiały promocyjne itp.

 

Dofinansowanie zarządzania własnością intelektualną i przemysłową

 

Dzięki poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej" firmy z sektora MSP mogą zdobyć pieniądze na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów itp. I np. za środki unijne pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów, ze zgłoszeniem np. wzoru użytkowego. Wsparcie może wynieść od 2 tys. do 400 tys. zł, a konkurs odbędzie się już w I kwartale przyszłego roku.

 

Dotacje dla powiązań kooperacyjnych

 

Działanie 5.1 PO IG ma wspierać tworzenie grup przedsiębiorców - łączenie się firm wokół jakiejś idei, pomysłu - projektów doradczych, szkoleniowych i inwestycyjnych. Dofinansowany projekt powinien zapewniać współpracę co najmniej 10 przedsiębiorców, ponadto - do takiego powiązania kooperacyjnego musi należeć przynajmniej jedna organizacja badawcza i jedna instytucja otoczenia biznesu.

 

Rok 2011 może okazać się rokiem ostatniej szansy. Na realizację projektów dofinansowywanych z UE  pozostało już niewiele pieniędzy i zapewne wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś nie załapał się do tej pory na unijną dotację - warto spróbować od przyszłego roku, bo kolejne pieniądze z UE dopiero w 2014.


Adriana Zalewska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA