| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Chociaż wiele unijnych pieniędzy zostało już rozdysponowanych, to w 2011 roku wciąż będzie można znaleźć konkursy, w których są dostępne unijne dotacje. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba jednak będzie zmierzyć się z tymi konkursami, które do najłatwiejszych nie należą. W konkursach najprostszych, w których najłatwiej spełnić kryteria, nie ma już bowiem wielu środków. Dlatego trzeba będzie starannie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim nie warto na siłę dopasowywać swojego projektu do działania, które akurat jest jeszcze dostępne. Lepiej zastanowić się, co dokładnie chce się zrobić, a potem sprawdzić, jakie są możliwości. Warto przejrzeć dostępne unijne dotacje i znaleźć konkurs dla siebie.

 

W 2011 roku będzie można starać się o dotacje w ramach dwóch najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań - 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

W ramach działania 8.1 PO IG można otrzymać pieniądze na uruchomienie specjalistycznych portali oraz na e-usługi (z wyłączeniem hostingu, czyli utrzymywania domen internetowych). Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych czy wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu. Wnioski mogą składać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. W ramach tego działania wprowadzono nowe zasady wyboru projektów do dofinansowania - teraz będzie liczyło się to, czy planowana inwestycja wypełnia jakąś rynkową niszę, czy jest międzynarodowa, oferuje możliwość obsługi w różnych językach. I czy dochód będzie generowany nie tylko z reklam.

 

Działanie 8.2 wspiera usługi typu „business to business” (b2b). Dotację mogą zatem otrzymać te firmy, które prowadzą wspólnie przedsięwzięcia w formie elektronicznej. Mogą one zdobyć pieniądze m.in. na zakup oprogramowania, licencji, usług eksperckich oraz na zakup środków trwałych związanych z realizacją projektu - ale z wyjątkiem nieruchomości, wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację projektu, specjalistycznych szkoleń.

 

 

Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mogą je prowadzić same lub zlecić np. placówce badawczo-rozwojowej. I tutaj dobra informacja dla beneficjentów: jeśli badania doprowadzą do tego, że nie da się ich wykorzystać czy sprzedać, to nie ma żadnego problemu. Działanie 1.4 przewiduje bowiem, że może dojść do porażki w badaniach - nie trzeba zwracać wtedy pieniędzy, Przecież jak ktoś przystępuje do badań, to do końca nie wie, z jakim wynikiem one się zakończą.

 

 

W ramach „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 o wsparcie  mogą ubiegać się mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, a  udział eksportu w całkowitej sprzedaży w przedsiębiorstwie w roku obrotowym poprzedzającym rok składania wniosku nie przekraczał 30 proc. Dofinansowanie w tym działaniu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na usługi doradcze, dzięki którym otrzymuje rekomendacje, na jakich rynkach zagranicznych powinna się rozwijać. W drugim -  uczestniczy  w targach, misjach gospodarczych, zamawia materiały promocyjne itp.

 

 

Dzięki poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej" firmy z sektora MSP mogą zdobyć pieniądze na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów itp. I np. za środki unijne pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów, ze zgłoszeniem np. wzoru użytkowego. Wsparcie może wynieść od 2 tys. do 400 tys. zł, a konkurs odbędzie się już w I kwartale przyszłego roku.

 

 

Działanie 5.1 PO IG ma wspierać tworzenie grup przedsiębiorców - łączenie się firm wokół jakiejś idei, pomysłu - projektów doradczych, szkoleniowych i inwestycyjnych. Dofinansowany projekt powinien zapewniać współpracę co najmniej 10 przedsiębiorców, ponadto - do takiego powiązania kooperacyjnego musi należeć przynajmniej jedna organizacja badawcza i jedna instytucja otoczenia biznesu.

 

Rok 2011 może okazać się rokiem ostatniej szansy. Na realizację projektów dofinansowywanych z UE  pozostało już niewiele pieniędzy i zapewne wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś nie załapał się do tej pory na unijną dotację - warto spróbować od przyszłego roku, bo kolejne pieniądze z UE dopiero w 2014.


Adriana Zalewska

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

doradca-ue.pl
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK