| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw.

Na początku czerwca w Świętokrzyskiem został otwarty nabór w ramach Działania 1.1. RPO wspierający inwestycje sektora MŚP. Potrwa on około miesiąca, a zatem zakończy się jeszcze przed wakacjami. Beneficjentami będą mogły zostać wszystkie podmioty prowadzące mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane na terenie województwa świętokrzyskiego. Będą one mogły przede wszystkim realizować inwestycje związane z rozbudową przedsiębiorstw, unowocześnieniem wyposażenia, wprowadzenia innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz przedsięwzięcia związane z dostosowaniem technologii, produktów i usług do wymagań dyrektyw unijnych. Oprócz tego finansowane będą organizowanie i uczestnictwo w targach, wystawach i misjach gospodarczych i tworzenie nowych stanowisk pracy związane z wprowadzaniem innowacji i rozszerzaniem działalności.

Maksymalny poziom dofinansowania wacha się od 60% kosztów kwalifikowanych dla średnich firm do 70% dla mikro i małych podmiotów. Minimalna wartość dotacji wynosi 10 tyś PLN, a jej górna granica uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa: od 500 tyś PLN dla mikro, przez 2,4 mln PLN dla małych, aż po 4 mln PLN dla średnich podmiotów.

Przedsiębiorcy planujący realizacje swoich inwestycji na Pomorzu i Śląsku są w o tyle komfortowej sytuacji, że mają więcej czasu na przygotowanie projektów, albowiem interesujące ich rundy aplikacyjne rozpoczną się w III i IV kwartale bieżącego roku. W Pomorskiem jednak na dofinansowanie projektów inwestycyjnych nie mogą w tym roku liczyć małe i średnie firmy, albowiem planowany jest wyłącznie nabór dla mikroprzedsiębiorstw w ramach Działania 1.1.1. Wszystkie podmioty gospodarcze będą natomiast uprawnione do składania aplikacji w ramach Działania 1.2., finansującego badania i rozwój technologiczny.

Nabór w ramach 1.1.1, rozpocznie się we wrześniu i potrwa do października. Beneficjenci będą mogli składać wnioski dotyczące budowy, rozbudowy i rozszerzenia zakresu działalności przedsiębiorstwa, realizacji zasadniczych zmian produkcji i  świadczenia usług, unowocześnienia składników majątku trwałego firmy, jej informatyzacji, certyfikacji wyrobów i usług, budowy instalacji sprzyjających oszczędności surowców i energii, czy udziału w targach i wystawach w charakterze wystawcy.

Maksymalna wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 200 tyś PLN oraz 60% wydatków kwalifikowanych. Minimalny wkład własny beneficjenta wynosi zatem 40% kosztów zakwalifikowanych do objęcia wsparciem.

Od listopada do grudnia trwał będzie nabór w ramach Działania 1.2, w ramach którego wszystkie grupy przedsiębiorców, za wyjątkiem dużych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, wspierających też rozwój technologiczny. Oprócz beneficjentów indywidualnych jest ono skierowane także do ich konsorcjów. Projekty te mogą dotyczyć zarówno inwestycji w prawa do własności intelektualnej, działalność B+R w przedsiębiorstwach, a także innych inwestycji, które powinny zakończyć się wdrożeniem innowacyjnych procesów wytwarzania i komercjalizacją nowych produktów i usług.

W tym wypadku maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln PLN. Minimalny wkład własny beneficjenta wynosi 40% w przypadku firm mikro i małych oraz 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku średnich przedsiębiorstw.

W województwie Śląskim z końcem lipca ogłoszony zostanie tegoroczny nabór w ramach Działania 1.2.4., wspierającego inwestycje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, a w grudniu nabór dla projektów dotyczących innowacji w tychże firmach (Działanie 1.2.3). Pierwsze z działań pozwoli przedsiębiorstwom m.in. na rozbudowę przedsiębiorstwa mającą na celu wprowadzenie na rynek nowych i ulepszonych towarów i usług, działania modernizacyjne, dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług, udział w targach i wystawach oraz wykorzystanie technologii informatycznych i komunikacyjnych w procesach zarządzania przedsiębiorstwem, technologii gospodarki elektronicznej oraz dostosowanie technologii i produktów do wymagań dyrektyw unijnych (m.in. norm zharmonizowanych i prawodawstwa w zakresie BHP i ochrony środowiska).

Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na dofinansowanie rzędu 60% kosztów kwalifikowanych, a średnie - 50% przy czym prowadzące działalność gospodarczą w sektorze transportu jedynie do wysokości 40%. Małe i średnie podmioty będą poza tym mogły sfinansować projekty doradcze do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Maksymalna kwota wsparcia w przypadku procesów inwestycyjnych wyniesie dla mikroprzedsiębiorstw 200 tyś. PLN, a małe i średnie firmy będą mogły liczyć nawet na 750 tyś. PLN, w odniesieniu do udziału w targach i wystawach gospodarczych natomiast wszyscy beneficjenci mogą oczekiwać nawet 100 tyś. PLN dotacji.

Działanie 1.2.3 dotyczyć będzie całego sektora MSP. W jego ramach możliwe będzie wdrażanie i komercjalizacja technologii i produktów innowacyjnych, wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R w MSP, a także usługi doradcze związane z wdrażaniem strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie i rozwiązania innowacyjne i w zakresie powstawania firm opartych na wysokich technologiach.

Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć maksymalnie na dofinansowanie rzędu 60% wartości inwestycji, za wyjątkiem firm transportowych (40%). W przypadku średnich przedsiębiorstw będzie to 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Również projekty doradcze będą mogły liczyć na dofinansowanie rzędu 50% kosztów kwalifikowanych.

Podobnie, jak na Dolnym Śląsku, także w Kujawsko-Pomorskiem konkurs wspierający projekty inwestycyjne przedsiębiorców uruchomiony zostanie we wrześniu. Będzie on jednak skierowany wyłącznie do mikroprzedsiębiorstw. Nabór do konkursu obejmującego wsparciem wszystkich pozostałych zakończył się w marcu. Jesienią natomiast w ramach Działania 5.2.1. o wsparcie będą mogły ubiegać się wyłącznie podmioty mające siedzibę i prowadzące działalność na obszarze województwa.

W ramach konkursu będą mogły być sfinansowane projekty inwestycyjne nacelowane na zwiększenie zdolności produkcyjnych, usługowych i wytwórczych poprzez rozbudowę przedsiębiorstw i wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Innym typem projektów będzie dywersyfikacja produkcji lub wachlarza usług podmiotów, a także działania ukierunkowane w stronę dokonywania zasadniczych zmian produkcyjnych.

Ze wsparcia wykluczone będą mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej i turystycznej, przedsięwzięcia wdrażające ICT oraz te ujęte w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Dla nich bowiem przewidziane są nabory w ramach innych Działań i w innych terminach.

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie rzędu 70% wartości inwestycji, przy czym wartość projektu nie może przekraczać 500 tyś. PLN, ani być niższa niż 75 tyś. PLN.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK