| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Firma jednoosobowa w Austrii

Firma jednoosobowa w Austrii

Polacy w Austrii mają prawo do zakładania samodzielnej działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia bez żadnych ograniczeń.


Austriacka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej wyróżnia działalność swobodną i działalność reglamentowaną, np. usługi budowlane, gdzie uzyskanie austriackiej zgody na prowadzenie działalności jest bardzo skomplikowane. Austriackie przepisy dają przedsiębiorcy rożne formy, w jakich może być prowadzona działalność gospodarcza, m.in. w ramach mikroprzedsiębiorstwa (Einzelunternehmen), którego szczególnym przykładem jest jednoosobowa działalność gospodarcza (nazywana Ein-Personen-Unternehmen EPU lub też Gewerbe), w formie spółki osobowej (jawnej, cywilnej, komandytowej), w formie spółki kapitałowej (sp. z o. o. lub S.A.), w formie spółki zarobkowej, w ramach wolnego zawodu lub fundacji. Polacy najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, tzw. Gewerbe.

Niezależnie od powodu naszego pobytu na terenie Austrii w ciągu 3 dni od daty przyjazdu musimy spełnić wymogi meldunkowe. Niedopełnienie ich grozi grzywną w wysokości ponad 600 euro. W przypadku osób mających zamiar otworzyć na terenie Austrii samodzielną działalność gospodarczą, co wiąże się z pobytem dłuższym niż 3 miesiące, procedury są bardziej skomplikowane niż przy meldunku na okres krótszy niż 3 miesiące. Przyszli przedsiębiorcy powinni wystąpić o zaświadczenie meldunkowe w centralnym urzędzie meldunkowym danego landu. Nim udamy się do urzędu, warto ze strony www.helpgv.at/linkhelp/besucher/db/Formularauswahl pobrać i wydrukować formularz karty meldunkowej (Meldenzettel). Jeżeli lokal, w którym mamy zamiar się zameldować, jest przez nas wynajmowany, na formularzu musi również widnieć podpis właściciela mieszkania i jego numer telefonu. Przy składaniu wniosku o zaświadczenie meldunkowe należy okazać:

• dowód posiadania zabezpieczenia finansowego; trzeba zakładać 850-900 euro na miesiąc;

• ważny dowód osobisty lub paszport i dwa zdjęcia paszportowe;

• ubezpieczenie zdrowotne (najczęściej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego);

• jeżeli mamy być zameldowani u rodziny, potrzebne będą dane personalne, telefon oraz podpis naszego gospodarza.

W Austrii, podobnie jak w Niemczech, przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej wyróżniają dwa podstawowe rodzaje działalności: wolną od wszelkich ograniczeń i reglamentowaną. Zawody z pierwszej grupy nie podlegają żadnym ograniczeniom. Nie są potrzebne świadectwa potwierdzające kwalifikacje - wystarczą umiejętności w danym zawodzie. Na liście zawodów w grupie A jest około 900 zawodów. Można się z nią zapoznać na stronie Federalnego Ministerstwa Gospodarki, Rodziny i Młodzieży www.bmwfj.gv.at. Jeżeli to, co chcemy robić, mieści się w grupie zawodów A, do podjęcia działalności wystarczy rejestracja w urzędzie miejskim, w wydziale do spraw gospodarczych (Bezirksverwaltungsbehorde). Po rejestracji otrzymamy tzw. Gwerbeschein - dokument poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą.

Opisy zawodów grupy A mają charakter hasłowy i mogą się różnić w poszczególnych landach. Dlatego warto o szczegóły pytać w lokalnych izbach gospodarczych. Ich adresy można znaleźć na stronie www.wko.at.

Grupa B obejmuje 82 zawody. Aby prowadzić działalność w oparciu o nie, wymagane są świadectwa kwalifikacji zdobytych w Polsce lub Austrii. Kwalifikacje zdobyte w kraju trzeba potwierdzić w Federalnym Ministerstwie Gospodarki, Rodziny i Młodzieży. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego i potwierdzone przez polskie Ministerstwo Edukacji lub Związek Rzemiosła Polskiego. Jeżeli nie możemy okazać się świadectwem kwalifikacji, powinniśmy złożyć osobiście oświadczenie o posiadaniu stosownych kwalifikacji i dołączyć do niego świadectwa pracy, ukończonych kursów i szkoleń, dyplomy i potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Gospodarki i Izba Gospodarcza zweryfikują te dokumenty.

Lista zawodów w grupie B jest ustalana ustawowo i jest identyczna we wszystkich krajach związkowych.

Istnieją jeszcze grupy zawodów B1 i B2. Pierwsza obejmuje 21 zawodów, w których wymagane są dodatkowe kwalifikacje i praktyka (Teilgewerbe). Zalicza się do niej np. przeróbki krawieckie, montaż mebli, naprawę obuwia, roboty ziemne, dorabianie kluczy. Grupa B2 to działalność podlegająca dodatkowym wymogom prawnym (Rechtskraftgewerbe). Wymagane są odpowiednie kwalifikacje i certyfikat wiarygodności. W tej grupie jest m.in. działalność ochroniarska, elektronik, kierownik budowy, kominiarz, cieśla, handel materiałami pirotechnicznymi. Za potwierdzenia kwalifikacji zawodowych grozi kara do 3600 euro.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulującymi kwestie działalności gospodarczej, austriackim przedsiębiorcą może zostać tylko osoba pełnoletnia i posiadająca zdolność do czynności prawnych. Działalności gospodarczej nie może zarejestrować osoba, która:

• została skazana przez sąd za oszustwa w interesach i działania na szkodę wierzycieli;

• została skazana przez sąd za inne czyny karalne na ponad 3 miesiące pozbawienia wolności i nadal figuruje z tego powodu w kartotece karnej krajowego rejestru skazanych;

• została skazana przez sąd za posiadanie/handlowanie narkotykami, a do czasu wykreślenia z rejestru skazanych nie może prowadzić działalności;

• została skazana na karę pieniężną wyższą od 726 euro lub na karę pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe, przemyt, wykroczenia przeciwko austriackiemu monopolowi (alkohol, papierosy, paliwa) i od skazania nie minęło 5 lat;

• w stosunku do danej osoby toczy się postępowanie upadłościowe.

Z uwagi na te wymagania Polacy, rejestrując firmę w Austrii, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Będzie nim przetłumaczony i poświadczony w Polsce wyciąg z polskiego rejestru karnego o niekaralności, nie starszy niż 3 miesiące. Oprócz poświadczenia o niekaralności będziemy musieli przedstawić:

• adres siedziby firmy, na który może być przesyłana urzędowa korespondencja;

• dokładne określenie profilu działalności;

• datę planowanego rozpoczęcia działalności;

• świadectwo kwalifikacji - przy działalności reglamentowanej;

• ważny paszport (dowód osobisty).

Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim otrzymamy dokument Gewerbeschein poświadczający fakt, że jesteśmy austriackim przedsiębiorcą. Po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miejskim należy dokonać zgłoszenia w instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne Sozialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft, następnie zarejestrować ją w urzędzie skarbowym, gdzie firma będzie się rozliczała z podatku VAT (Umsatzsteuer) i osiąganych dochodów.

Lista regulowanej działalności gospodarczej w Austrii zgodnie z § 94 Ustawy o działalności gospodarczej

1. Arbeitsvermittlung - pośrednictwo pracy

2. Augenoptik (Handwerk) - optyk (rzemiosło)

3. Bäcker (Handwerk) - piekarz (rzemiosło)

4. Bandagisten; Orthopädietechnik; Miederwarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - bandażysta i technik ortopedyczny (działalność zbliżona do rzemiosła)

5. Baumeister, Brunnenmeister - murarz i studniarz

6. Bestattung - usługi pogrzebowe

7. Bodenleger (Handwerk) - parkieciarz (rzemiosło)

8. Buchbinder; Etui-und Kassenttenerzeugung; Kartonagewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - introligator; w tym wyrób etui i kaset i opakowań kartonowych (działalność zbliżona do rzemiosła)

9. (ist entfallen) - skreślono

10. Chemische Laboratorien - prowadzenie laboratoriów chemicznych

11. Dachdecker (Handwerk) - dekarz (rzemiosło)

12. Damenkleidermacher; Herrenkleidermacher; Wäschewarenerzeugung (verbundenes Handwerk) - krawiectwo damskie i męskie, bieliźniarstwo (działalność zbliżona do rzemiosła)

13. Denkmal-, Fassaden- und Gebäudereinigung (Handwerk) - czyszczenie pomników, fasad, budynków (rzemiosło)

14. Drogisten - drogista (sprzedaż kosmetyków i specyfików drogeryjnych)

15. Drucker und Druckformenherstellung - drukarz oraz wyrób czcionek drukarskich

16. Elektrotechnik - elektrotechnik

17. Erzeugung von kosmetischen Artikeln - produkcja kosmetyków

18. Erzeugung von pyrotechnischen Artikeln sowie von Zündmitteln und sonstigen Sprengmitteln, die nicht dem Schieß- und Sprengmittelgesetz unterliegen, und Handel mit diesen Erzeugnissen (Pyrotechnikunternehmen) - produkcja materiałów pirotechnicznych, łatwopalnych i niektórych materiałów wybuchowych oraz handel nimi

19. Fleischer (Handwerk) - masarz, rzeźnik

20. Fotografen - fotograf

21. Fremdenführer - przewodnik turystyczny

22. Friseur und Perückenmacher (Stylist) (Handwerk) - fryzjer i perukarz (stylista) (rzemiosło)

23. Fußpflege - kosmetyka stóp

24. Gärtner; Blumenbinder (Floristen) (verbundenes Handwerk) - ogrodnik, bukieciarka, kwiaciarka (działalność zbliżona do rzemiosła)

25. Glas- und Sanitärtechnik - technik instalacji gazowych i sanitarnych

26. Gastgewerbe - usługi gastronomiczne i hotelarskie

27. Getreidemüller - młynarz

28. Glaser, Glasbeleger und Flachglasschleifer; Hohlglasschleifer und Hohlglasveredler; Glasbläser und Glasinstrumentenerzeugung (verbundenes Handwerk) - szklarz, produkcja i obróbka szkła, wyrób przyborów szklanych, szlifierz szkła (działalność zbliżona do rzemiosła)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK