REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marszałkowie pomogą przedsiębiorcom

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad programem bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Wsparcie będzie pochodziło ze środków regionalnych programów operacyjnych i ma być udzielane tylko do końca 2010 r.

Do końca marca 2010 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (dalej: MRR) ma wydać rozporządzenie w sprawie udzielania przedsiębiorcom ograniczonej kwoty pomocy zgodnej ze wspólnym rynkiem w ramach regionalnych programów operacyjnych, które będzie stanowiło program pomocowy. Projekt rozporządzenia można znaleźć na stronie internetowej MRR www.mrr.gov.pl w dziale „Projekty aktów prawnych”. Podstawą rozporządzenia jest komunikat Komisji Europejskiej (dalej: KE) „Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego”.

REKLAMA

W komunikacie tym KE zezwoliła krajom członkowskim na udzielenie przedsiębiorstwom antykryzysowej pomocy finansowej. Pomoc taka może być udzielona każdej firmie, bez względu m.in. na to, kto jest jej właścicielem.

Decyzja w rękach regionów

Pomoc ma być udzielana ze środków regionalnych programów operacyjnych (dalej: RPO). Decyzję o tym, czy przystąpić do programu pomocowego dla firm, będą podejmować władze regionów.

REKLAMA

Jeżeli samorząd województwa zdecyduje o udziale w programie, będzie musiał przeznaczyć na jego realizację część środków z RPO i opracować procedurę udzielania pomocy. Projekt rozporządzenia określa bowiem tylko wymagania, jakie muszą spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy wojewódzkie, które planują przystąpić do programu pomocowego, już powinny opracować procedurę, by jak najszybciej ruszyć z udzielaniem dotacji, ponieważ mogą one być przyznawane jedynie do końca 2010 r.

Warunki pomocy

Pomoc będzie udzielana w formie bezzwrotnych grantów na inwestycje. Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (z wyjątkiem firm sektora rybołówstwa i produkcji rolnej), których działalność nie była zagrożona upadłością 1 lipca 2008 r., ale którzy po tym terminie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na kryzys.

REKLAMA

Dotacje będą udzielane na projekty związane z kontynuacją inwestycji rozpoczętych przed kryzysem, przedsięwzięcia inwestycyjne związane z bieżącą działalnością przedsiębiorcy oraz na usługi doradcze, prawne, finansowe lub techniczne związane z poprawieniem efektywności. Wsparcie nie może być udzielone na przedsięwzięcia związane z eksportem oraz firmom, które mają obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Maksymalna intensywność wsparcia może wynosić 100% wydatków kwalifikowanych, ponadto pomoc z programu może być sumowana z innymi dotacjami, niezależnie od ich formy lub źródła z wyjątkiem pomocy de minimis.

Choć procedurę udzielania grantów każde województwo opracuje indywidualnie, to warunkiem wspólnym dla wszystkich regionów będzie wymóg złożenia przez przedsiębiorcę określonego w projekcie rozporządzenia wniosku. Musi on zawierać:

• nazwę przedsiębiorcy,

• tytuł i miejsce realizacji projektu,

• cel realizacji projektu,

• opis projektu,

• opis rezultatów realizacji projektu,

• planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu,

• wartość projektu,

• wydatki kwalifikowane,

• wnioskowaną kwotę dofinansowania,

• źródła finansowania projektu.

Do wniosku powinny być dołączone dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową firmy. Rodzaj tych dokumentów, w odniesieniu do poszczególnych regionów, określą samorządy województw. Ponadto przedsiębiorca będzie musiał przedstawić informacje o otrzymanej pomocy publicznej.

Przeznaczenie pomocy

Dotacje z programu pomocowego firmy będą mogły przeznaczyć na:

1) zakup materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury,

2) zakup nowych lub używanych środków trwałych oraz ich instalację i uruchomienie, pod warunkiem że zostaną wykorzystane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą, będą podlegać amortyzacji i będą kupione na rynku od podmiotów niezależnych od wspieranego przedsiębiorcy,

3) adaptację gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenie, rozbiórkę, rekultywację terenu, roboty budowlane, modernizację infrastruktury technicznej),

4) nadzór techniczny i budowlany,

5) nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania, pod warunkiem że będą wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą, będą podlegać amortyzacji i będą kupione na rynku od podmiotów niezależnych od wspieranego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca, który otrzyma wsparcie, nie będzie mógł w ciągu 5 lat sprzedać kupionych lub zrealizowanych dzięki dotacji inwestycji ani znacząco zmodyfikować dotowanego projektu. Samorząd województwa będzie mógł skrócić ten termin do 3 lat dla mikro, małych i średnich firm.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (j.t. Dz.U. z 2009 r. nr 84, poz. 712; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241)

• Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego (Dz.Urz. UE C 83 z 7 kwietnia 2009 r., str. 1)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA