| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak pozyskać środki finansowe na wdrożenie innowacji i transfer technologii w Polsce

Jak pozyskać środki finansowe na wdrożenie innowacji i transfer technologii w Polsce

Innowacyjność jest najistotniejszym wyznacznikiem procesów transformacji i rozwoju każdego regionu i kraju. Jej znaczenie w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki nie znajduje w ostatnim czasie równego sobie. Można wręcz powiedzieć, że to koło napędowe nadające bieg rozwojowi i postępowi gospodarczemu.


Zakres kosztów kwalifikowanych będzie zależał od tego czy zdecydujemy się na realizację prac badawczo - rozwojowych własnymi siłami, czy też będziemy je chcieli zlecić wyspecjalizowanym podmiotom. W drugim wariancie kwestia wydaje się prosta, ponieważ dofinansowaniu może podlegać wartość faktury wystawionej nam przez zleceniobiorcę. Jednak gdy decydujemy się na przeprowadzenie badań we własnym zakresie, zaczynają się pojawiać pytania. Co do zasady, za koszt kwalifikowany możemy uznać w takim przypadku chociażby wartość wynagrodzeń dla osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu badawczego oraz osób zarządzających projektem.  Inną kategorią podlegającą dofinansowaniu będzie tu:

•    koszt zakupu lub używania sprzętu i aparatury badawczej,

•    koszt amortyzacji budynków i pomieszczeń wykorzystywanych na potrzeby realizacji projektu,

•    koszt zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know - how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej.


W obydwu wariantach realizacyjnych, na etapie wdrażania wyników prac B+R dofinansowaniem można objąć chociażby:

•    zakup gruntów i budynków,

•    środków trwałych związanych z projektem,

•    koszty nabycia robót i materiałów budowlanych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa dodatkowo mogą kwalifikować koszty zakupu usług doradczych, jednakże tylko do wysokości 10%. Uwaga - dofinansowaniu podlegają tylko nowe aktywa. Uprzywilejowane są  tu znów mikro, małe i średnie pomioty dla których odstąpiono od tej reguły, dopuszczając  zakup używanych środków trwałych. Jednak pamiętać należy, iż przez ostatnie 7 lat nie mogły być one nabyte z wykorzystaniem środków publicznych, a ich cena nie może przekraczać wartości rynkowej.


Działanie 1.4 i 4.1 cieszy się szczególną popularnością wśród firm z branży chemicznej, farmaceutycznej oraz technicznej. W zasadzie spektrum obszarów, jakie mogą podlegać dofinansowanym pracom badawczo -  rozwojowym jest bardzo szerokie - o dotacje ubiegają się tu nawet przedsiębiorcy z branży energetycznej, których prace badawczo - rozwojowe prowadzą do opracowania nowych technologii produkcji paliw ekologicznych. Również dużym zainteresowaniem instrument ten obdarzają firmy z branży IT. W ich przypadku prace nad opracowaniem aplikacji informatycznej można zakwalifikować jako działalność rozwojową, na co przedsiębiorca uzyskuje dofinansowanie z działania 1.4. Następnie przy pomocy wsparcia z komponentu 4.1 może on zaoferować gotową aplikację na rynku dla zewnętrznych nabywców.  Warto w tym miejscu wspomnieć, że za powiązanie zakresu projektu z grupą tematyczną info lub techno, Wnioskodawca otrzymuje dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej, zwiększając tym samym szanse na uzyskanie dofinansowania. Noty projektu podniesie również rozbudowa lub utworzenie w strukturach firmy działu B+R, dostajemy za to kolejne 10 punktów.

 

Nieco inaczej wyglądają rundy do równie popularnego, Działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Tu możemy spokojnie przygotowywać dokumenty do ostatniego dnia rundy aplikacyjnej. Aktualny konkurs rozpoczął  się 28 września 2009 r. i potrwa do 30 października 2009 r. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż w działaniu tym zmieniają się względem poprzedniej rundy aplikacyjnej, kryteria dopuszczalności projektów oraz ich punktacja. Najistotniejsza zmiana dotyczy kryterium innowacyjności, którą według nowych zasad wyróżnia to, że produkt bądź usługa jaki planujemy wprowadzić nie występuje jeszcze na rynku światowym, to jest:

•    na targach międzynarodowych,

•    w Internecie,

•    w ofercie firm będących liderami branż,

•    ewentualnie produkty konkurencyjne mają co najmniej 2 słabsze parametry od nowego bądź zasadniczo zmienionego produktu czy też usługi. Za spełnienie tego kryterium w chwili obecnej można uzyskać aż 20 punktów.


Realizowane projekty mają również prowadzić w szczególności do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, m.in. poprzez ograniczenie energio-, materiało- i wodochłonności procesu produkcyjnego lub świadczenia usług, prowadzących do powstania nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi.

Ponadto w ramach projektów dodatkowo premiowane będą nowe rozwiązania marketingowe lub organizacyjne prowadzące do poprawy produktywności i efektywności. Mogą to być innowacje logistyczne, w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych oraz zarządzania) a także zakup niezbędnych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych dotyczących wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych.

O dofinansowanie w aktualnej edycji mogą ubiegać się wyłącznie mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę, a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Suma środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi  750 000 000 pln. Po rozdysponowaniu tej kwoty z całkowitej alokacji przewidzianej na działanie 4.4. pozostanie zaledwie 500 000 000 pln. Ze względu na ogromne zainteresowanie tym instrumentem, prawdopodobnie można się spodziewać realokacji środków z mniej popularnych działań. Niemniej jednak nie możemy chyba liczyć na więcej niż jeden konkurs w 2010 r., którego całkowity budżet może przypuszczalnie wynieść kolejne 750 000 000 pln.


Podejmując decyzję o składaniu wniosku do działania 4.4 POIG, jak i do każdego innego zresztą, niezwykle istotne jest wyliczenie liczby punktów jaką może uzyskać projekt. Dopiero osiągnięcie 60 punktów ze 100 możliwych do uzyskania, pozwala na wzięcie udziału w konkursie. Jednak tak naprawdę, aby mieć realne szanse na pozyskanie dotacji, punktacja powinna wynieść przynajmniej 90 punktów. Doświadczenia dwóch poprzednich konkursów pokazują, że dotacje były przyznawane od 98-miu w pierwszej rundzie i od 90-ciu punktów w drugiej. Warto zmierzyć się ze zweryfikowaniem swoich szans na powodzenie projektu ponieważ przygotowanie aplikacji wymaga dużego zaangażowania ze strony firmy i jest dość czasochłonne.  Dodatkowo należy się liczyć z poniesieniem znacznych kosztów i to niezależnie czy przedsiębiorca zleci opracowanie aplikacji firmie doradczej czy też będziemy przygotowywać dokumenty we własnym zakresie.

Głównie o dotacje z tego działania starają się przedsiębiorstwa produkcyjne, chociaż również firmy usługowe z sukcesem próbują swoich szans. Z ciekawych projektów, które pozyskały dofinansowanie należy wymienić chociażby projekt „Uruchomienia studia i planu filmowego poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji i przetwarzania obrazu filmowego”, projekt jednego ze szpitali „Wdrożenia technologii nisko - inwazyjnych zabiegów do wykonywania usług neurochirurgii z wykorzystaniem mielografii”, projekt „Uruchomienia nowoczesnego zakładu produkcji lekkich samolotów dyspozycyjnych własnej konstrukcji”, czy też projekt „Wdrożenia innowacyjnej technologii produkcji nowych wysokokalorycznych stałych paliw alternatywnych”.


Aneta Sugier

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Management & Consulting Group

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK