| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zaliczki - brać czy nie?

Zaliczki - brać czy nie?

Dotychczas o zaliczki mogły ubiegać się tylko instytucje z sektora samorządów terytorialnych oraz inne podmioty, ale nie przedsiębiorcy. Obecnie ma się to zmienić.

Ubieganie się o zaliczkę na projekty inwestycyjne dla przedsiębiorców umożliwia m.in. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, pełniąca rolę Instytucji Pośredniczącej w tym województwie. Na realizację projektów w ramach Działania 1.1. i 1.2 istnieje możliwość uzyskania zaliczki maksymalnie do wysokości 35% kwoty dofinansowania. Beneficjenci otrzymują wsparcie w formie jednej transzy, a pozostała kwota stanowi refundacje części wydatków kwalifikowanych.

Korzyści, jakie niesie możliwość otrzymania dofinansowania w formie zaliczki, dostrzega także Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych i oferuje beneficjentom aż do 95% całkowitej wartości dofinansowania. Pozostałą kwotę ma wypłacać w formie refundacji. Uwaga: zaliczka musi być rozliczona w ciągu 10 dni roboczych od daty otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy. O zaliczki w Mazowieckiem mogą ubiegać się też beneficjenci, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie w ubiegłorocznych konkursach.

Kolejnym regionem jest województwo podlaskie. Przekazanie zaliczki następuje tu na podstawie wniosku o płatność przez Instytucję Zarządzającą w jednej lub kilku transzach. Pierwsza transza stanowi nie więcej niż 35% dofinansowania, jednak nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł dofinansowania. Natomiast kolejna transza w formie zaliczki jest uzależniona od rozliczenia co najmniej 80% ostatniej otrzymanej transzy.

W województwie podkarpackim wsparcie w postaci zaliczki udzielane jest jedynie beneficjentom Działania 1.1 schemat A 'Wsparcie kapitałowe funduszy' Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Beneficjenci tego działania mogą ubiegać się o zaliczkę do 100% wartości dofinansowania. Zaliczka przekazywana jest w jednej lub kilku transzach, a wypłata kolejnej uzależniona jest od rozliczenia co najmniej 80% łącznej wartości środków przekazanych wcześniej.

W województwie zachodniopomorskim w ramach działań inwestycyjnych potencjalni beneficjenci mogą otrzymać do 70% wysokości dofinansowania. Wypłata może nastąpić w jednej lub kilku transzach, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie. W przypadku przekazywania wsparcia w kilku transzach wysokość jednej jest nie większa niż 35% wysokości całego dofinansowania. Kolejna część jest uzależniona od rozliczenia pieniędzy otrzymanych wcześniej, nie mniej niż 70% łącznej kwoty dofinansowania.

W województwie lubuskim Instytucja Zarządzająca LRPO może przekazać beneficjentowi dofinansowanie w formie zaliczki maksymalnie do 95% całej kwoty. Istnieje możliwość przekazania zaliczki w jednej transzy, ale tylko wtedy, kiedy beneficjent będzie miał możliwość wydatkowania pieniędzy w okresie rozliczeniowym (maksymalnie 3 miesięcy). Jeśli zaliczka wypłacana jest w transzach, to wypłata kolejnych podobnie jak w innych województwach następuje po rozliczeniu nie mniej niż 70% łącznej kwoty przekazanych wcześniej transz.

W województwie kujawsko-pomorskim wysokość dotacji w omawianej postaci została określona przez Instytucję Pośredniczącą na poziomie 35%.

Województwo pomorskie z kolei planuje taką pomoc, że potencjalni beneficjenci mogą liczyć na zaliczki w najbliższych konkursach.

Ostatnim regionem 'zaliczkowym' jest województwo łódzkie. Podobnie jak wyżej, przekazanie pierwszej transzy możliwe jest na podstawie umowy o dofinansowanie i wniosku o pierwszą płatność. Natomiast podstawowym warunkiem przekazania dotacji w formie zaliczki jest przedstawienie zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy w formie i na kwotę określoną w umowie o dofinansowanie. Kwota została określona na poziomie 20% i jest wypłacana w systemie transz, ale i tu przekazanie kolejnej transzy uzależnione jest od rozliczenia w 100% pieniędzy otrzymanych wcześniej.

Hanna Bartkowiak

Marta Wichlińska

konsultanci Zespołu Doradców Unijnych SmartConsulting

Czytaj także

Ekspert:

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK