| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady udzielania kredytu technologicznego. O jego przyznaniu nie będzie decydować już Bank Gospodarstwa Krajowego, a banki komercyjne. BGK zdecyduje wyłącznie o przyznaniu przedsiębiorcy wdrażającemu nowe technologie premii technologicznej ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Będzie ona przeznaczona na spłatę części kredytu technologicznego.

Środki na premię technologiczną pochodzą z Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Kredyt Technologiczny”. Instytucją odpowiedzialną za jego wdrażanie jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków o wsparcie ze środków Działania 4.3 planowany jest na drugą połowę II kwartału 2009 r.

Premia technologiczna jest przeznaczona na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, który przedsiębiorca otrzyma z banku komercyjnego (kredytującego). Będzie przekazywana bezpośrednio do banku komercyjnego.

Kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK, przy czym warunki kredytu technologicznego nie mogą być gorsze niż innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez bank kredytujący.

Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt musi mieć zdolność kredytową oraz wkład własny w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu.

O wsparcie ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego mogą ubiegać się tylko mikro, małe i średnie firmy.

Premia technologiczna może być udzielona na zakup i wdrożenie nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

Do wydatków kwalifikujących się do premii należą:

zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych (z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu);

najem, dzierżawa lub leasing środków trwałych (jeżeli umowa przewiduje obowiązek nabycia przez kredytobiorcę prawa własności środka trwałego z upływem okresu najmu, dzierżawy lub leasingu) oraz gruntów, budynków lub budowli (jeżeli będzie trwać przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej);

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Wasilewski

Specjalista ds. wdrożeń. Trener w firmie SmartMedia odpowiedzialny za rozwój usług i oprogramowania. Zajmuje się obsługą klientów w zakresie zarządzania majątkiem oraz doradza w obszarach optymalizacji procesów inwentaryzacyjnych. Przeprowadził ponad setkę szkoleń i konsultacji wdrożeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK