| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

rozbudowa istniejących budowli, budynków, maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

instalacja i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych (jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu);

wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych prace przedrealizacyjne, studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.

Premia technologiczna będzie wypłacana jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) w wysokości odpowiadającej wartości netto osiągniętej ze sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych lub świadczonych przez przedsiębiorcę w wyniku inwestycji technologicznej. Jej wysokość nie może przekroczyć 4 mln zł dla jednego przedsiębiorcy. W 2009 r. wartość przyznanych premii nie może przekroczyć 600 mln zł.

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego przedsiębiorca składa do banku kredytującego, który w ciągu 2 miesięcy - pod warunkiem posiadania przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej - zawiera z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę. Następnie przedsiębiorca, za pośrednictwem banku kredytującego, składa do BGK wniosek o przyznanie premii technologicznej. Do wniosku musi być dołączona warunkowa umowa kredytowa albo promesa oraz m.in.:

● opinia jednostki naukowej albo centrum badawczo-rozwojowego stwierdzająca, że technologia, która będzie wdrażana jest nowa,

● przygotowana przez jednostkę naukową lub centrum badawczo-rozwojowe charakterystyka technologii, opis sposobu jej wdrożenia oraz wykaz zastosowania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do jej wdrożenia, a także opis towarów, procesów lub usług będących wynikiem inwestycji,

● biznesplan inwestycji technologicznej wraz z harmonogramem jej realizacji.

Wnioski o przyznanie premii technologicznej będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków. BGK rozpatrzy wniosek i przyzna promesę premii technologicznej nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona aplikacja. Ostatnim warunkiem uruchomienia premii jest podpisanie z bankiem kredytującym umowy kredytowej nie później, niż w ciągu 30 dni od przyznania promesy premii technologicznej.

Anna Wiśniewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK