| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

rozbudowa istniejących budowli, budynków, maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

instalacja i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe;

zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych (jeżeli umowa leasingu przewiduje obowiązek nabycia ich z upływem okresu leasingu);

wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych prace przedrealizacyjne, studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.

Premia technologiczna będzie wypłacana jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) w wysokości odpowiadającej wartości netto osiągniętej ze sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych lub świadczonych przez przedsiębiorcę w wyniku inwestycji technologicznej. Jej wysokość nie może przekroczyć 4 mln zł dla jednego przedsiębiorcy. W 2009 r. wartość przyznanych premii nie może przekroczyć 600 mln zł.

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego przedsiębiorca składa do banku kredytującego, który w ciągu 2 miesięcy - pod warunkiem posiadania przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej - zawiera z nim warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę. Następnie przedsiębiorca, za pośrednictwem banku kredytującego, składa do BGK wniosek o przyznanie premii technologicznej. Do wniosku musi być dołączona warunkowa umowa kredytowa albo promesa oraz m.in.:

● opinia jednostki naukowej albo centrum badawczo-rozwojowego stwierdzająca, że technologia, która będzie wdrażana jest nowa,

● przygotowana przez jednostkę naukową lub centrum badawczo-rozwojowe charakterystyka technologii, opis sposobu jej wdrożenia oraz wykaz zastosowania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do jej wdrożenia, a także opis towarów, procesów lub usług będących wynikiem inwestycji,

● biznesplan inwestycji technologicznej wraz z harmonogramem jej realizacji.

Wnioski o przyznanie premii technologicznej będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków. BGK rozpatrzy wniosek i przyzna promesę premii technologicznej nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona aplikacja. Ostatnim warunkiem uruchomienia premii jest podpisanie z bankiem kredytującym umowy kredytowej nie później, niż w ciągu 30 dni od przyznania promesy premii technologicznej.

Anna Wiśniewska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK