| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czechy dobrym miejscem na biznes

Czechy dobrym miejscem na biznes

Czechy są dobrym miejscem na biznes. Niczym nie ustępują np. Niemcom, a warunki formalne przypominają Polskę.


Analizując wyniki polskiej wymiany handlowej z zagranicą, najczęściej spoglądamy na Niemcy, Włochy czy Francję. Często zapominamy o Czechach, a szkoda, bo to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski i - jak pokazują przykłady - doskonałe miejsce na ekspansję międzynarodową polskich firm.

Według znanego rankingu Banku Światowego „Doing Business”, porównującego łatwość prowadzenia biznesu w ponad 180 krajach świata, Polska i Czechy niewiele się różnią. Czesi uplasowali się w rankingu zaledwie jedno oczko wyżej niż Polska (odpowiednio 75 i 76 miejsce). I tu trzeba swoje odstać, aby założyć firmę (chociaż bez porównania krócej niż w naszym kraju) czy dostać zezwolenie na budowę. Łatwo też zaplątać się w gąszczu podatkowych przepisów i zobowiązań. Na szczęście przyzwyczajone do podobnych warunków polskie firmy nie tylko rozszerzają wymianę handlową z Czechami, ale też bez kompleksów inwestują, kupują spółki - jednym słowem robią tam dobre interesy.

Jak informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze, skumulowana wartość inwestycji polskich w Czechach (biorąc pod uwagę również inwestycje realizowane przez podmioty należące do kapitału polskiego działające poza Polską) przekroczyła miliard euro. Tylko w roku 2007 inwestycje polskie w Republice Czeskiej przekroczyły 250 mln euro. Wśród inwestycyjnych hitów ostatnich lat, poza zakupem przez PKN Orlen udziałów w czeskim Unipetrolu, znalazło się m.in. nabycie przez Dwory Oświęcim (obecnie Synthos) 100% udziałów w firmie chemicznej Kaucuk (za 195 mln euro). Dzięki tej transakcji powstał w Europie drugi co do wielkości producent kauczuku syntetycznego. Równie spektakularny był zakup przez AB SA, dystrybutora sprzętu i oprogramowania komputerowego, 100% akcji AT Computers Holding, jednego z największych przedsiębiorstw z branży teleinformatycznej działających na terenie Czech i Słowacji (za około 30 mln euro), czy przejęcie przez Asseco Poland firmy informatycznej PVT oraz zakup akcji w dwóch kolejnych czeskich firmach komputerowych: LCS International oraz Berit (łączna inwestycja około 8 mln euro).

Głośno było również o wejściu na czeski rynek bankowości internetowej mBanku. Łącznie w Czechach działa około 915 spółek prawa handlowego, w których kapitał polski stanowi minimum 25%.

Czesi nie pozostają dłużni w inwestycyjnym pojedynku. Ogólna wartość czeskich inwestycji w Polsce (łącznie z tymi, które nie są wykazywane w statystyce Czeskiego Banku Narodowego) wynosi około 600 mln euro. Obok inwestycji holdingu energetycznego ČEZ w Elektrowni Skawina do największych czeskich inwestycji w Polsce należy m.in. wybudowanie przez firmę Kofola fabryki produkującej napoje bezalkoholowe oraz udział kapitałowy ostrawskiej firmy TCHAS w modernizacji odcinka kolejowego E20 między Siedlcami i Terespolem o wartości 49,8 mln euro. Na polskim rynku okazję ujrzała także grupa kapitałowa Penta Investments, która kupiła sieć marketów spożywczych Żabka za kwotę ponad 130 mln euro oraz przejęła jednego z największych producentów stolarki budowlanej - firmę Okna Rąbień. Pozostałe inwestycje firmy Penta w Polsce to: Fortuna Holding - zakłady bukmacherskie, i wirtualny operator Mobilking.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »