| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zarządzanie projektem unijnym i związane z nim ryzyko

Zarządzanie projektem unijnym i związane z nim ryzyko

Efektywne wykorzystanie środków UE zależy od wielu czynników, a wśród nich - w znacznym stopniu - od doboru właściwej metody planowania i skutecznego zarządzania zasobami1. Punkt ciężkości, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu założonego realizacją projektu leży na beneficjentach środków, ich przygotowaniu i motywacji w osiąganiu rezultatów.


Ubiegający się o środki unijnie beneficjent może mieć do czynienia z problemami związanymi z finansowaniem projektu, i to już na etapie przygotowywania wniosku. W fazie wstępnej przeszkodą może być brak precyzji uregulowań normatywnych, prowadzący w praktyce do zróżnicowanej interpretacji przepisów i wytycznych przez podmioty zaangażowane w system zarządzania funduszami strukturalnymi. Opracowanie projektu wiąże się z dokładnym określeniem: kto, w jakim czasie i w jakim zakresie będzie współfinansował projekt. Projektodawca powinien określić całkowite koszty związane z realizacją projektu, zarówno koszty kwalifikowane, jak i niekwalifikowane. Koszty kwalifikowane stanowią podstawę określenia procentowego udziału funduszy unijnych w finansowanie konkretnego projektu. Składający wniosek o dofinansowanie jest zobowiązany ponadto do przedstawienia rozkładu wydatków w poszczególnych fazach wykonania projektu. Zakres przedmiotowy projektu i fundusz strukturalny, z którego ma być współfinansowany, determinują wysokość dofinansowania. Niektóre typy projektów są finansowane w całości z funduszy strukturalnych, inne wymagają od przedsiębiorcy pewnego procentowo ujętego wkładu własnego.

W zależności od charakteru projektu i jego złożoności pojawić się może problem ryzyka związanego z przyszłym wykonaniem, a przede wszystkim jego finansowaniem. Biorąc je pod uwagę, projektodawca musi przygotować optymalny montaż finansowy oraz wykorzystać odpowiednie instrumenty zabezpieczające przed ewentualnymi zagrożeniami planowej realizacji projektu wykraczającymi poza zwykłe ryzyko. Z reguły ryzyko towarzyszy każdej działalności gospodarczej. Przez zabezpieczenie środków na prefinansowanie kosztów kwalifikowanych i tych niepodlegających refundacji firma ma potencjalne szanse na zagwarantowanie płynności finansowej na każdym etapie realizacji projektu. W tym celu może wykorzystać różne instrumenty ekonomiczne, m.in. leasing2 lub kredyt (np. pomostowy3 albo współfinansujący4), oraz akredytywę dokumentową zobowiązującą bank do udzielenia zabezpieczenia finansowego. Ta forma jest zobowiązaniem samoistnym banku, co jest równoznaczne z tym, że zapłata za towar następuje niezależnie od kondycji finansowej nabywcy produktu, wyłącznie na podstawie złożonych przez zbywcę wymaganych dokumentów. Rola sektora bankowego nie ogranicza się do udzielania pożyczek. Zainteresowana współpracą instytucja finansowa, czyli usługodawca bierze udział w tworzeniu diagnozy sytuacji, opiniowaniu instrumentów wsparcia oraz tworzeniu systemu zabezpieczenia planowanego przedsięwzięcia współfinansowanego z funduszy.

Prefinansowanie projektów unijnych było główną metodą wspomagania projektodawców na etapie programowania wspólnotowego obejmującego lata 2004-2006. Takie rozwiązanie stwarzało możliwość podjęcia się wykonania projektu przez wnioskodawców nieposiadających własnego kapitału. Obecnie wnioskodawca powinien zabezpieczyć pewne środki „na wejściu”5. W nowym okresie programowania obejmującym lata 2007-2013 zakres instrumentów współfinansowania projektów rozszerza się o tzw. dotację rozwojową. Może ona być udzielana w formie zaliczki dla podmiotów, których statutowa działalność nie jest nastawiona na zysk lub w odniesieniu do projektów zasadniczo niegenerujących zysków. W świetle powyższego uprzywilejowane są jednostki publiczne. Od tej zasady są oczywiście wyjątki. Droga do zaliczek jest otwarta również dla przedsiębiorstw prywatnych, jeśli ich projekt:

1) polega na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i/lub wdrożeniu ich wyników,

2) dotyczy inwestycji początkowej polegającej na wykorzystaniu nowych technologii i wdrożeniu rozwiązań charakteryzujących się innowacyjnością na poziomie co najmniej europejskim,

3) polega na wsparciu funduszy kapitałowych,

4) realizowany jest w ramach programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,

5) realizowany jest wyłącznie przez jednego beneficjenta, który jest spółką Skarbu Państwa lub bankiem państwowym.

Dla wszystkich firm prowadzących działalność nastawioną na zysk, a niemieszczącą się w zakresie wyjątków od reguły przyznawania dotacji, istnieje swoista „furtka”. Działając na zlecenie beneficjentów będących jednostkami publicznymi, mogą - wykonując różnorodną działalność - otrzymywać jednocześnie na ten cel dofinansowanie. Beneficjenci mogą przekazywać zaliczki wykonawcom, po ustanowieniu przez tych ostatnich odpowiedniego zabezpieczenia realizacji zlecenia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK