REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki unijne dla firm

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Krajowe i regionalne programy operacyjne to nie jedyne źródło wsparcia, o jakie mogą ubiegać się małe i średnie firmy z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy mogą wnioskować także o środki z programów tematycznych i instrumentów finansowych Wspólnoty.

Dotacje z Funduszy Strukturalnych, czyli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (ESF), to najważniejsze, ale nie jedyne źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw z Unii Europejskiej. W Polsce pomoc z funduszy przyznawana jest w ramach krajowych i regionalnych Programów Operacyjnych (pisaliśmy o nich m.in. w listopadowym numerze „TB”).

REKLAMA

Unia Europejska wspiera MSP także za pośrednictwem:

• programów tematycznych,

• instrumentów finansowych.

Programy tematyczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy tematyczne, jak wskazuje nazwa, ukierunkowane są na konkretne tematy, m.in. środowisko, badania, edukację, kulturę. Za ich przygotowanie i realizację odpowiadają poszczególne dyrekcje Komisji Europejskiej.

Wnioski o wsparcie z programów tematycznych składa się bezpośrednio w konkretnej dyrekcji KE. O dotacje mogą się ubiegać projekty międzynarodowe małych i średnich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do realizacji założonych przez UE celów.

Środowisko

Dotacje na projekty związane z ochroną środowiska można uzyskać ze środków programu LIFE+, który składa się z trzech komponentów:

• przyroda i różnorodność biologiczna,

• polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska,

• informacja i komunikacja.

REKLAMA

Budżet LIFE+ na lata 2007-2013 to ponad 2 mld euro. Małe i średnie firmy mogą wnioskować o dotację zarówno z części funduszu zarządzanej bezpośrednio przez Komisję Europejską, jak i z części zarządzanej przez agencje krajowe. Krajową Instytucją Wdrażającą Instrument Finansowy LIFE+ w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków do programu odbywa się raz w roku.

Celem programu Marco Polo jest zmniejszenie natężenia ruchu na drogach, rozwój transportu intermodalnego oraz zmniejszenie negatywnego wpływu transportu towarowego na środowisko. Ze środków programu wspierane są projekty komercyjne z zakresu transportu towarowego, logistyki oraz środków zmniejszających natężenie ruchu. Budżet programu to 400 mln euro. Nabór wniosków ogłasza raz w roku Komisja Europejska.

Program Ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) ma się przyczynić do realizacji celów strategii lizbońskiej w zakresie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Budżet programu na lata 2007-2013 to około 3,6 mld euro.

Ze środków programu CIP wspierane będą m.in. następujące działania:

• zwiększanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich firm,

• promocja innowacji, w tym innowacji ekologicznych,

• ułatwianie dostępu do finansowania na rozpoczęcie i rozwój działalności MSP,

• przyspieszanie tworzenia konkurencyjnego, innowacyjnego społeczeństwa informacyjnego,

• promocja efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w transporcie.

W programie CIP nie ma kwot przypisanych danemu krajowi lub regionowi, a projekty konkurują o dofinansowanie w ogólnowspólnotowych konkursach. Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły, aż do wyczerpania środków na dany rok. Informacji o programie udzielają w Polsce krajowe punkty kontaktowe (KPK):

• Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN,

• Krajowa Agencja Poszanowania Energii,

• Związek Banków Polskich.

Działalność KPK koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Innowacyjność

W 7 Programie Ramowym na rzecz badań i rozwoju technologicznego (2007-2013) mali i średni przedsiębiorcy mogą korzystać z czterech programów szczegółowych:

• „Współpraca” (około 32,3 mld euro),

• „Pomysły” (około 7,5 mld euro),

• „Ludzie” (około 4,7 mld euro),

• „Możliwości” (około 4,3 mld euro).

Wnioski o dofinansowanie ze środków 7PR przyjmuje KE. Obowiązki Krajowego Punktu Kontaktowego dla 7 Programu Ramowego na rzecz badań i rozwoju technologicznego pełni Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Edukacja i szkolenia

Zintegrowany program działań w zakresie kształcenia ustawicznego na lata 2007-2013 składa się z czterech osobnych programów:

COMENIUS - wspierający ogólne działania edukacyjne, obejmujący edukację szkolną, aż do końca szkoły średniej,

ERASMUS - wspierający edukację i zaawansowane szkolenia na poziomie szkolnictwa wyższego,

LEONARDO DA VINCI - wspierający wszystkie pozostałe aspekty szkolnictwa i doskonalenia zawodowego,

GRUNDTVIG - zajmujący się edukacją dorosłych.

Największe znaczenie dla małych i średnich firm ma program Leonardo da Vinci, ponieważ wspiera on międzynarodowe innowacyjne projekty, które mają promować wiedzę, predyspozycje oraz umiejętności niezbędne do skutecznej integracji w świecie pracy oraz pełnego korzystania z praw obywatelskich. Ze środków przeznaczonych na program dofinansowywane są m.in. projekty dotyczące mobilności, doskonalenia wiedzy i nauka języków obcych pracowników MSP. W Polsce wnioski przyjmuje i udziela dotacji Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, które pełni funkcję Krajowego Biura Programu Leonardo da Vinci.

Instrumenty finansowe

REKLAMA

Kolejnym źródłem finansowania MSP ze środków UE są instrumenty finansowe. Większością zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny, a w poszczególnych krajach są one dostępne za pośrednictwem krajowych instytucji pośrednictwa finansowego (banki, fundusze inwestycyjne, instytucje kredytowe). Instrumenty finansowe mają w efekcie zwiększyć liczbę kredytów dostępnych dla MSP oraz zachęcić instytucje pośredniczące do rozwijania usług finansowych dla tego segmentu przedsiębiorstw.

W ramach Programu Ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 1,1 mld euro na instrumenty finansowe. Są to trzy rodzaje instrumentów, których zarządzaniem zajmuje się, w imieniu Komisji Europejskiej, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI):

• Instrument na rzecz wysokiego wzrostu i innowacji (GIF) w MSP ma na celu zwiększanie dostępności kapitału własnego innowacyjnych firm, zarówno w początkowej fazie ich rozwoju, jak i w fazie ekspansji.

• System poręczeń (SMEG) dla MSP zapewnia dodatkowe gwarancje na rzecz programów gwarancyjnych w celu zwiększenia dostępności funduszy dla takich firm. Zajmuje się on czterema obszarami:

• dostępem do pożyczek (lub substytutów pożyczek, takich jak leasing) dla MSP o wysokim potencjale wzrostu,

• finansowaniem za pomocą mikrokredytów,

• dostępem do kapitału własnego lub kapitału typu „quasi-equity”,

• sekurytyzacją.

• System rozwijania zdolności (CBS) MSP wspiera rozwój zdolności instytucji pośrednictwa finansowego w niektórych państwach członkowskich.

Środki z tych instrumentów przekazywane są wyspecjalizowanym instytucjom finansowym. Dofinansowane instytucje udostępniają następnie kapitał innowacyjnym MSP, umożliwiając im rozpoczęcie i rozwój działalności, wprowadzenie produktów i usług na rynek czy prowadzenie działalności B + R.

Własne inwestycje Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego opierają się na dwóch instrumentach:

• kapitał wysokiego ryzyka EFI składa się z inwestycji w fundusze wysokiego ryzyka oraz inkubatorów przedsiębiorczości, które wspierają MSP, w szczególności nowo utworzone i zorientowane na nowoczesne technologie,

• gwarancje EFI zapewniają gwarancje instytucjom finansowym udzielającym kredytów MSP.

Środki pozaunijne

Nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, otrzymały dodatkowe, poza funduszami UE, źródło wsparcia. Zaoferowała je Szwajcaria. Polsce przypadnie z tego źródła około 311 mln euro, które będą wypłacane przez osiem lat. Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących między Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic między regionami naszego kraju (około 40% środków zostanie rozdysponowanych w czterech województwach Polski Południowo-Wschodniej: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Większość środków ze szwajcarskiego programu przypadnie samorządom, ale skorzystają z niego także małe i średnie firmy.

Ze środków przeznaczonych dla firm wspierane będą m.in.:

• rozwój sektora prywatnego i propagowanie eksportu ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw,

• ułatwianie dostępu do kapitału, wsparcie dla MSP w dziedzinie zarządzania,

• propagowanie zatwierdzonych organicznych produktów rolnych,

• propagowanie standardów, norm i oceny zgodności w dziedzinie produkcji przemysłowej i rolnej, propagowanie produkcji przemysłowej, która z punktu widzenia społecznego, ochrony środowiska oraz skuteczności ekologicznej jest zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju,

• poprawa ram regulacyjnych sektora finansowego oraz wzmacnianie instytucji i rynków finansowych,

• ochrona własności intelektualnej.

Wkład własny beneficjentów musi wynosić co najmniej 40% kosztów kwalifikowanych projektu.

Składanie wniosków przebiega dwuetapowo. Najpierw przygotowuje się tzw. Zarys Projektu. Pozytywna decyzja w sprawie tego dokumentu jest równoznaczna z koniecznością złożenia docelowej, Kompletnej Propozycji Projektu.

Wnioskodawca składający Zarys Projektu może ubiegać się o środki z Funduszu na Przygotowanie Projektu. Fundusz zapewnia pomoc finansową w procesie przygotowania Kompletnych Propozycji Projektów (np. studiów wykonalności, oceny oddziaływania na środowisko). Wnioski oceniane są przez instytucje krajowe i szwajcarskie. Ostateczną decyzję w sprawie przyznania dofinansowania podejmuje strona szwajcarska. W Polsce za realizację programu, m.in. za przyjmowanie i ocenę wniosków, odpowiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA