| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak odzyskać dług od kontrahenta z Niemiec

Jak odzyskać dług od kontrahenta z Niemiec

Wierzyciel ma dwie drogi: może dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować dług bezpośrednio w Niemczech lub tam złożyć pozew i tam egzekwować dług.

Zasadniczo jurysdykcja międzynarodowa zależy od siedziby pozwanego, tzn. w przypadku dłużnika niemieckiego właściwym jest sąd niemiecki. W niektórych przypadkach jurysdykcja może jednak leżeć po stronie sądu polskiego, na przykład jeśli zawarto odpowiednie porozumienie w zakresie właściwości sądu. Wówczas tytuł uzyskany w Polsce można egzekwować w Niemczech.

Jeśli tytuł uzyskany w Polsce spełnia wymogi rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, np. jeśli chodzi o ugodę sądową, wówczas w polskim sądzie można uzyskać potwierdzenie tytułu w formie tzw. Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Na podstawie takiego Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego można egzekwować bezpośrednio w Niemczech bez konieczności podejmowania dodatkowych kroków. Koszty obejmują wtedy jedynie koszt tłumaczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego na język niemiecki oraz koszt egzekucji.

Egzekwowanie w Niemczech jest możliwe nawet wówczas, gdy nie zostały spełnione warunki dot. potwierdzenia polskiego orzeczenia jako Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. W tym celu należy złożyć we właściwym sądzie niemieckim zgodnie z wymogami Rozporządzenia (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. oraz odpowiednich przepisów niemieckich wniosek o określenie orzeczenia jako wykonalne w Niemczech. Koszt sądowy tej czynności wynosi 200 euro, ponadto należy doliczyć ewentualne koszty adwokata. Po uzyskaniu oświadczenia o wykonalności orzeczenia można przystąpić do egzekwowania w Niemczech.

Inną metodą jest prowadzenie sporu prawnego bezpośrednio w Niemczech. Ma to miejsce w przypadku, gdy sądem właściwym jest tylko sąd niemiecki. Ale również wówczas, gdy istnieje możliwość wyboru między sądem polskim i niemieckim, warto w niektórych przypadkach składać pozew bezpośrednio w Niemczech, np. gdy stan faktyczny oceniany jest według prawa niemieckiego.

Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia w Niemczech trzeba je jeszcze wykonać. W tym celu można dokonać zajęcia na majątku i wierzytelnościach dłużnika. Ponieważ w dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw (przede wszystkim usługowych) często nie posiada wartościowych składników majątkowych (takiej firmie wystarcza często małe wynajęte biuro z komputerem i samochodem w leasingu), nasza praktyka adwokacka wskazuje, że warto w pierwszej kolejności zająć konto bankowe dłużnika. Ponieważ zablokowane konto bankowe może doprowadzić niemal do wstrzymania działalności przedsiębiorstwa, z naszego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach dochodzi wówczas do szybkiego uregulowania należności wraz z odsetkami i kosztami.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk Alliance z Worms

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

• Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK