| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.


Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy zagraniczni są traktowani tak jak Portugalczycy - nie muszą uzyskiwać szczególnych pozwoleń ani dodatkowo rejestrować działalności. Do tego cudzoziemcy mogą swobodnie nabywać nieruchomości i ziemię w Portugalii, co jest z pewnością dużym ułatwieniem dla inwestorów zagranicznych.

Obywatele krajów Unii Europejskiej (w tym Polacy) jeśli chcą pracować w tym kraju dłużej niż trzy miesiące, muszą otrzymać w Portugalii pozwolenie na pobyt. Pozwolenie takie uzyskać trzeba w lokalnym oddziale Urzędu do spraw Cudzoziemców i Granic. Nie muszą - z racji członkowstwa Polski w Unii Europejskiej - uzyskiwać wizy i pozwolenia na pracę.

Cały proces zakładania przedsiębiorstwa może być przeprowadzony w jednym miejscu (tzw. one-stop-shop), którym jest Centrum Formalności Przedsiębiorcy (Centro de Formalidades das Epresas, CFE)2.

Na terytorium Portugalii CFE funkcjonuje m.in. w: Lizbonie (2 centra), Porto, Combra, Braga. Centrum składa się z przedstawicieli wszystkich publicznych instytucji i urzędów odpowiedzialnych za formalny proces rejestracji nowej firmy w poszczególnych etapach rozpoczynania działalności gospodarczej. W tym samym budynku znajduje się również biuro informacji dla przedsiębiorców (a help desk). Proces zakładania przedsiębiorstwa jest jednym z najprostszych w Europie. Wprowadzenie CFE pozwoliło zredukować czas zakładania firmy o 90 proc. (porównując rok 1996 i 2003)3.

W skład Centrum Formalności Przedsiębiorcy wchodzi4:

- grupa techniczna obsługi (IAPMEI),

- odział krajowego rejestru osób prawnych (DGRN),

- biuro notarialne (DGRN),

- odział głównego urzędu podatkowego (DGCI),

- odział instytutu zarządzania finansowego ubezpieczeń społecznych,

- gabinet wsparcia dot. rejestru handlowego (DGRN),

- gabinet pozwoleń (Ministerstwo Gospodarki),

- odział banku Caixa Geral de Depósitos.

W zakresie czynności CFE znajduje się tworzenie następujących rodzajów spółek handlowych:

- spółki udziałowe z ograniczoną odpowiedzialnością (sociedade por quotas),

- spółki udziałowe jednoosobowe (sociedade unipessoal por quotas),

- spółki akcyjne (sociedade anonima),

- spółki komandytowe (sociedade em comandita),

- spółki w imieniu zbiorowym (sociedade em nome colectivo).

Pierwszym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia o dopuszczeniu nazwy firmy do obrotu gospodarczego. W tym celu należy w gabinecie krajowego rejestru osób prawnych (RNPC) funkcjonującym w ramach CFE złożyć wypełniony druk model 11. Nazwa spółki powinna być na tyle odmienna, by nie myliła się z innymi, już zarejestrowanymi nazwami, a elementy, które tworzą nazwę firmy, powinny być prawdziwe i nie mogą prowadzić do ewentualnego błędu w identyfikacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »