| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.


Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy zagraniczni są traktowani tak jak Portugalczycy - nie muszą uzyskiwać szczególnych pozwoleń ani dodatkowo rejestrować działalności. Do tego cudzoziemcy mogą swobodnie nabywać nieruchomości i ziemię w Portugalii, co jest z pewnością dużym ułatwieniem dla inwestorów zagranicznych.

Obywatele krajów Unii Europejskiej (w tym Polacy) jeśli chcą pracować w tym kraju dłużej niż trzy miesiące, muszą otrzymać w Portugalii pozwolenie na pobyt. Pozwolenie takie uzyskać trzeba w lokalnym oddziale Urzędu do spraw Cudzoziemców i Granic. Nie muszą - z racji członkowstwa Polski w Unii Europejskiej - uzyskiwać wizy i pozwolenia na pracę.

Cały proces zakładania przedsiębiorstwa może być przeprowadzony w jednym miejscu (tzw. one-stop-shop), którym jest Centrum Formalności Przedsiębiorcy (Centro de Formalidades das Epresas, CFE)2.

Na terytorium Portugalii CFE funkcjonuje m.in. w: Lizbonie (2 centra), Porto, Combra, Braga. Centrum składa się z przedstawicieli wszystkich publicznych instytucji i urzędów odpowiedzialnych za formalny proces rejestracji nowej firmy w poszczególnych etapach rozpoczynania działalności gospodarczej. W tym samym budynku znajduje się również biuro informacji dla przedsiębiorców (a help desk). Proces zakładania przedsiębiorstwa jest jednym z najprostszych w Europie. Wprowadzenie CFE pozwoliło zredukować czas zakładania firmy o 90 proc. (porównując rok 1996 i 2003)3.

W skład Centrum Formalności Przedsiębiorcy wchodzi4:

- grupa techniczna obsługi (IAPMEI),

- odział krajowego rejestru osób prawnych (DGRN),

- biuro notarialne (DGRN),

- odział głównego urzędu podatkowego (DGCI),

- odział instytutu zarządzania finansowego ubezpieczeń społecznych,

- gabinet wsparcia dot. rejestru handlowego (DGRN),

- gabinet pozwoleń (Ministerstwo Gospodarki),

- odział banku Caixa Geral de Depósitos.

W zakresie czynności CFE znajduje się tworzenie następujących rodzajów spółek handlowych:

- spółki udziałowe z ograniczoną odpowiedzialnością (sociedade por quotas),

- spółki udziałowe jednoosobowe (sociedade unipessoal por quotas),

- spółki akcyjne (sociedade anonima),

- spółki komandytowe (sociedade em comandita),

- spółki w imieniu zbiorowym (sociedade em nome colectivo).

Pierwszym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia o dopuszczeniu nazwy firmy do obrotu gospodarczego. W tym celu należy w gabinecie krajowego rejestru osób prawnych (RNPC) funkcjonującym w ramach CFE złożyć wypełniony druk model 11. Nazwa spółki powinna być na tyle odmienna, by nie myliła się z innymi, już zarejestrowanymi nazwami, a elementy, które tworzą nazwę firmy, powinny być prawdziwe i nie mogą prowadzić do ewentualnego błędu w identyfikacji.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK